Хващането на тен на парещото слънце може да е опустошително за кожата. Както и пушенето. Но какви са другите вредни навици, които водят до преждевременно стареене? Човек не може да изглежда завинаги млад, но пък може да се предпази поне малко от остаряването твърде бързо.
1. Спането на една страна
Това може да е удобно, но вреди на кожата. Както и хъркането за стомаха. Притискането на лицето към възглавницата 8 часа през нощта в течение на години съсипва кожата и води до появата на бръчки. Така че си създайте навика да лежите по гръб или да се въртите, ако усетите, че спите на една страна. Това намалява подпухването и опъва кожата.
2. Потъркването на очите
Подръпването и потъркването на деликатната кожа около очите може да доведе до нейното потъмняване, категорични са експертите. Понеже пигментацията се променя с възрастта, това може да добави няколко години на външния ви вид.
Решението е, ако не може да спрете да пипате очите си, да се консултирате с алерголог, който да помогне. Също така - когато се гримирате или си слагате контактните лещи, бъдете по-внимателни с кожата около очите.
3. Недоспиването
Сънят е най-важното, за да има човек енергия, да може да се концентрира, а и за да е с добър цвят на лицето си.
“През нощта кожата минава в състояние на подновяване
Не само че се възстановява, но тогава има разлика в своето pH (скалата за измерване на киселинност и алкалност) и в кръвообращението си, така че кремовете против стареене проникват много по-добре в нея”, обяснява дерматологът Жанет Граф от нюйоркския университет. А и подпухналите тъмни кръгове около очите изобщо не ви карат да изглеждате по-млади.
Затова пребройте 7-8 часа назад, преди да трябва да ставате от сън – нека това да бъде времето ви за лягане. Направете спалнята си тъмна, прохладна и тиха.
Изключете телевизора или компютъра поне половин час преди да легнете да спите – светлината от тях може да намали производството ви на мелатонин - веществото, което естествено се синтезира в мозъка и регулира нормалния биологичен цикъл сън–бодърстване. Измислете си приятен ритуал преди сън като пиене на чай, малко лавандулово масло по краката и слушане на отпускаща музика.
4. Вие сте прекалено слаби
Има и лоша страна на това да сте много слаби. “Загубата на мазнини в областта на лицето прави кожата увиснала и ви кара да изглеждате по-стари и изтощени”, обяснява дерматологът Мари Лупо от университета Тюлейн в Ню Орлианс.
Диетите, които предизвикват йо-йо ефект, също водят до преждевременно състаряване. Повтарянето на периоди на напълняване и рязко отслабване разтяга кожата и я прави много по-отпусната.
Решението е да се поддържа едно здравословно тегло с подходящата диета и упражнения. Има много изследвания, които доказват, че определени храни подобряват външния вид отвътре навън.
Сред тях са дивата сьомга и орехите – те съдържат омега-3 мастни киселини, които помагат срещу образуването на бръчки. Цитрусовите плодове, кивито и спанакът са богати на витамин С и спомагат за производството на колаген (това е основната белтъчина на съединителната тъкан на организма и осигурява еластичността на тъканите и органите).
5. Пиенето на напитки със сламка
Пиете ли кола, чай или кафе със сламка, за да нямате тъмни петна по зъбите си? Това води до фини линии около устата – знак за преждевременно остаряване. Сбръчкването на устните при пиенете със сламка (или при пушенето на цигара) създава допълнителни бръчки около устата, категорични са експертите.
Така че се отървете от вредния навик – просто е, използвайте чаша.
6. Използването на грешни козметични продукти
Хубаво е да използвате кремове против стареене, в който има пептиди и антиоксиданти. Но ако си купите почистващи продукти с подобно съдържание, сте хвърлили парите си на вятъра. Всъщност дори и да са антиейдж, те няма как да действат като такива – нямат контакт с кожата достатъчно дълго, за да доведат до обещаните резултати. Решението - вземете си обикновено тоалетно мляко, но след него се намажете със серум или крем, който може да проникне в кожата и да има ефект.
7. Денонощният стрес
Ако се тревожите непрекъснато или страдате от безсъние, тялото ви постоянно произвежда хормони на стреса. Кортизолът – основният хормон на стреса, потиска производството на колаген. Това предизвиква възпаления и прави кожата увиснала. А и когато тялото ви е постоянно нащрек, повечето полезни вещества и кислородът се използват от основните органи, а не от кожата.
Хроничният стрес и безпокойство може да доведат до мимически бръчки и до намръщено чело.
Намерете начини да се отпуснете – като се срещате с приятели, спортувате или просто си седите вкъщи и четете книга. Гимнастиката е много подходящ вариант – засилва кръвообращението, отвеждайки кислорода и хранителните вещества към кожата, което придава здрав розов вид.
8. Използването на грим за защита от слънцето
На опаковките на много гримове пише, че те са достатъчни за защита от вредните лъчи. Истината е, че повечето от тях пазят срещу UVB лъчите, но не и от UVA, което води до появата на тънки линии. (В зависимост от дължината на вълната ултравиолетовите лъчи се разделят на подтипове - UVA, UVB и UVC.) Така че по-добре ще е да се намажете с крем срещу вредните лъчи и чак тогава да сложите грим на лицето си. Изследвания показват, че често се пропускат малки участъци, когато се използва слънцезащитен лосион. С намазването на крем и след това грим това по-трудно ще се случи.
9. Борбата с бръчките
Бръчките не са единственият издайник на възрастта. Тъмните петна и различната пигментация на места карат жените да изглеждат поне с 10 години по-възрастни, отколкото всъщност са.
Решението е да ексфолирате кожата си – така се премахва горният слой с мъртви клетки, откъдето идва и различната пигментация. Използвайте и продукти, които изсветляват тъмните петна.
10. Подценяването на врата и ръцете
Вратът и ръцете рядко получават внимание, което може би е причината те първи да проговорят за годините ни. Изследване от 2006 г. показва, че жени, по чиито ръце има петна и бръчки, са смятани за много по-възрастни от останалите.
Така че не забравяйте да намажете с крем против стареене врата си, както и задната част на ръцете. Пазете ги и със слънцезащитен лосион всеки ден.
11. Забравянето на слънчевите очила
Повтарящите се движения като взирането, усмихването и мръщенето прорязват с линии и бръчки лицето. А като се добави и излагането на слънце, това намалява колагена във вече изтънената кожа около очите.
Решението – дори и през зимата, не забравяйте слънчевите си очила, за които сте сигурни, че имат добра защита от вредните лъчи.
12. Използването на сапун
Това е правило, което май всеки знае, макар бабите да се кълнат в добрия стар сапун. Истината е, че той често е толкова груб, че лишава кожата от естествени масла. Въпреки че сухата кожа по-трудно образува бръчки, при нея те са много по-видими. А и тя не може да се предпази от алергени и дразнители като вируси и бактерии. Хидратираната кожа е свежа и хубава, така че линиите по нея се забелязват по-малко.
Използвайте качествени почистващи продукти. А и не забравяйте да пиете вода – опитайте с 8 чаши на ден, за да пазите кожата си хидратирана отвътре навън.