Групировката Ислямска държава (ИД), която преди бе известна като Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ), е получавала помощ от Турция в раните фази на развитието си в Близкия изток, според статия на Washington Post.
Американската медия цитира един от висшите командири на ИД, Абу Юсаф и твърди, че групировката трябва да благодари за успеха си на Турция, макар че достъпът до иракските оръжия елиминира нуждата от пресичане на турската граница.
Правителството на Турция е обект на остри критики, защото някога е подкрепяло ИД в борбата на групировката за свалянето на сирийския президент Башар Асад. Представители на турското правителство отхвърлиха тези обвинения, предаде БГНЕС.
"Наши бойци, дори високопоставени членове от ИД, се лекуваха в турски болници. Повечето от хората ни, които се присъединиха към нас в началото на войната, дойдоха от Турция, както и оборудването и запасите ни", казва командирът на ИД.
27-годишният роден в Европа Абу Юсаф призна, че мерките от турска страна възпрепятстват използването на Турция като маршрут за доставки. Той дори даде интервюто в турския граничен град Рейханлъ, което показва, че ИД все още има мрежа в Турция. "Аз самият трябваше да използвам трафиканти, за да стигна до тук, но, както виждате, все още има начини", казва той. Групировката е толкова силна в Ирак, че вече няма нужда да разчита на турската граница, казва Юсаф. "Набавяме си достатъчно оръжия от Ирак. Много могат да се купят и в Сирия. Вече няма реална необходимост да се набавят неща отвън", казва той.
Washington Post твърди, че екстремистите от ИД в продължение на много месеци са успели да се заздравят силите си отчасти благодарение на границата с Турция, като "жизненоважен стратегически маршрут за доставки и пункт за влизане, за да поведат войната си".
Разтревожена от експанзията на ИД в Сирия и Ирак, Турция обаче започва да предприема мерки. "Чрез работата си с европейските правителства и правителството на САЩ турските власти взеха нови предпазни мерки за задържане на чужди бойци, които опитват да стигнат в Сирия. Турция започна военна офанзива, насочена към ограничаването на трафика и доставките на оръжия през границата".
Вестникът твърди и че Турция е стартирала сътрудничество с партия Демократически съюз срещу нарастващата заплаха. Демократически съюз е сирийският клон на Кюрдската работническа партия, чиято доминация в кюрдските градове в Сирия близо до турската граница е смятана за заплаха за сигурността в Анкара.