От х:

Днес в x:

Дават по 10 бона на просветен шеф да се откаже от поста

Юлиян Петров

“Образователното министерство на проф. Клисарова смени 70% от началниците на регионални инспекторати в страната, като щедро предлагаше по 10 000 лева на шеф на инспекторат, за да се откаже от своята длъжност. И всичко това в името на претенденти от точната партия ДПС или БСП. Но някои от новоназначените началници не смееха да си направят дори визитки, защото очакваха, че ще управляват само месеци.“

Това заявява в специална декларация до медиите Юлиян Петров, шеф на синдикат „Образование“ в КТ „Подкрепа“. Такова невиждано унижение и липса на авторитет към управленчески кадри води към анархия и дезорганизация на цялата образователна система, пише Петров.

„В РИО Пловдив има обявен конкурс за втори началник на образователния инспекторат, при наличие на титулярен началник, който ВАС е възстановил. Тези непремерени и незаконосъобразни действия ощетяват безкрайно бюджета на МОН и пилеят парите предназначени за ученици и учители“, смятат от Подкрепа.

Подобен сценарий се разигра и в РИО Хасково. На Иван Панайотов също бе предлагано обезщетение, за да се откаже от поста. „Не беше под формата на определена сума, а на 6 заплати“, обясни за Haskovo.net Панайотов. Той допълни, че такава възможност е предвидена в Закона за държавния служител. Панайотов потвърди и за свои колеги, на които са предлагани подобни обезщетения, за да се откажат от претенциите си за поста. „Някои се съгласиха, например колегите в Кърджали и Пазарджик, доколкото си спомням. Други пък бяха уволнени дисциплинарно“, каза още Панайотов.

Ето още от декларацията на „Подкрепа“:

„Според синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ образователната система в България е най-нереформираната финансово в сравнение със всички водещи браншове в страната. Парите за образованието в размер на 3.18% от БВП, са не само малко, но и крайно неефективно разпределени към учебните заведения в страната. От 2008 година, след най-голямата учителска стачка в страната парите за образование се разпределят по равно на ученик, следвайки делегиран бюджет, характерен за страните от третия свят. Оскъдните средства за образование се раздават, като следват само броя на учениците, без да са съобразени от вида на училището, броя на паралелките, нуждата от учители-специалисти, големината и спецификата на учебната сграда и района в който се намира. Тази псевдореформа с автори Пламен Орешарски и Даниел Вълчев, целяща да направи икономии от държавния бюджет за сметка на образование, закрива от 2007г. 445 общообразоватeлни училища, 47 професионални гимназии и 21 специални училища, наричайки това „реформа“. Учителите са станали с около 20 хиляди по малко за седем години, а работната им заплата сега е с 20% под средната за страната.

За сметка на летаргията във финансирането на образованието, то политизацията на системата бележи небивал възход.

Смяната на директорите на учебни заведения, след смяна на управляващата партия, стана традиционна през годините, а очакваните правила за изисквания за квалификации към директорите на учебни заведения ги няма или са неясни. Години наред представителните синдикати предлагат да има яснота със закон относно изискванията към кандидат-директорите, като бъдещите управленци, като имат 10 години управленски стаж и образователен ценз в специалност, свързана със управление и мениджмънт в образованието. Да се въведе истинска, а не политическа мандатност в директорската длъжност, като броя на мандатите да се определя от управленческите умения и способността за работа с учители и ученици, синдикални организации и институции.

Директорите на училища и детски градини станаха буфера, който гарантира спокойствието на МОН, традиционно станаха виновни за лошото финансиране на система, а за подсилване на командно -административния подход към тях, се дискриминираха с различни трудови възнаграждения, не според качество на извършена работа, а според броя на учениците в училище.“

Haskovo.net



Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини