Християнското малцинство в Иран бяга от страната заради надигащото се религиозно преследване. Стотици хора търсят убежище в България.
21-годишният Омид Салехи и семейството му приемат християнството преди 12 години, съобщава телевизия "Фокс Нюз". Той е един от типичните религиозни бежанци, които бягат от ислямската държава. Петима от членовете на семейството му са избягали първо в Турция, а след това в България. "Семейството ми промени религията си от ислям на християнство. Когато си приел нова религия, е трудно да живееш в Иран", казва Салехи. Той се запознава с християнството чрез негов приятел, който също е приел Христовата вяра.
Режимът в Иран през юли проведе поредната вълна от арести срещу християни и лидери на християнското движение Home Church.
Николай Чирпанлиев, директор на Държавната агенция за бежанците в България, казва, че иранската християнска общност в София се разраства. "В момента има 100 – 200 души от Иран. Бягат заради режима в Иран, преследват ги заради религията им", казва той.
Подземните църкви и храмовете по домовете са често срещан начин иранските християни да изповядват религията си под репресивното око на апарата за сигурност в Иран.
След Ислямската революция в страната през 1979 г. мюсюлманите, приели християнството, са наказвани със смърт за вероотстъпничество. Според доклад на ООН до месец януари най-малко 49 християни са в затвора, защото са изповядвали религията си. пастор Саед Абедини, който е американски гражданин, е един от тях. Той е осъден на 8 години затвор за практикуване на християнството.
Омид Салехи разказва, че през последните 12 години заради християнската им вяра той и семейството му "през цялото време са се притеснявали от полицейски коли и затвор". Негов приятел е изпратен в затвора, защото е християнин. Майката, бащата, братята и един братовчед на Омид живеят в жилище на фондация Global Village Champions в покрайнините на София. Семейството напуснало североизточния град Есфараен, който е с население от над 50 000 души. Американската хуманитарна организация е управлявана от бизнесмена Янк Бари, бивш вокалист на групата The Kingsmen от 60-те години. Той предоставя подслон, медицински грижи и социални услуги на християнски, сунитски и кюрдски бежанци от Сирия, Ирак и Иран. Намерил е дом на почти 800 бежанци. Наричан "Еврейският Шиндлер", Бари иска да даде дом на 1200 бежанци. Неговата цел е да подражава на Оскар Шиндлер, който спасява 1200 евреи по време на Холокоста.
Макар че иранският президент Хасан Рохани дойде на власт като умерен, преследването на християните не спира, казва Салехи. "Всички президенти на Иран мислят само за себе си, за пари. Президентите се сменят, но политиката остава същата", казва той.
Миналия месец режимът е арестувал известния ирански пастор Матиас Хагнежад и Мохамед Рогангир и Суруш Сарайе, които са членове на църквата. Тримата са свързани с организацията "Църквата на Иран". При последните репресии срещу пастор Хагнежад, който е бил в затвора 3 пъти между 2006 и 2011 г., силите за сигурност са отнели Библията на пастора.
спароу джак