Георги Нехризов, Глухите камъни |
Археолозите вече интензивно работят в Хасковски регион. На различни места търсачите на история вече влязоха по обектите си, а за други от изследователите това предстои.
Само две седмици след началото на разкопките това лято екипът, воден доц. д-р Георги Нехризов от НАИМ-БАН, вече е възнаграден с няколко интересни находки. Повече от 50 артефакти са открити досега от учените в обекта край Малко градище. Намерени са 31 бронзови монети, 11 от които от ранновизантийския период (V-ІV в.), 17 от Средновековието – главно от ХІ-ХІІ в., както и три много по-ранни монети – една на Филип ІІ Македонски и две на гръцкия град Абдера.
Монетите от Абдера археолозите определят като изключително важни, защото отново потвърждават функционирането на комплекса като култово място, както през класическата, така и през ранната елинистическа епоха. Друга от интересните и не по-малко важни находки е напълно запазена бронзова фибула от ранната желязна епоха. Открита е и още една фибула, но от по-късен период, към ІV-V в.
Пръстени, обеци, апликации, копчета, токи, са друга част от артефактите, изкопани от археолозите. Има и елементи от въоръжението – железни върхове на стрели и ножове. Като много интересна находка специалистите определят малък железен ключ.
При тазгодишните разкопки екипът на д-р Георги Нехризов проучва основно Централния, Северния и Западния сектор на комплекса. Западният сектор представлява склон с лек наклон на юг, покрит с гъста широколистна гора и храсти. Проучването се налага поради факта, че оттам е най-удобният подход към най-интересните места в комплекса.
При бъдещ проект за социализация на паметника, пътят може да води до удобен паркинг в подножието на Западния сектор, през който да преминава пешеходният туристически маршрут. Целта на разкопките в този сектор, които засега обхващат площ от около 80 кв. м, е да се установи къде може да премине трасето на туристическия маршрут, без да засегне археологически структури.
И докато Нехризов работи на Глухите Камъни, колежката му проф. д-р Гергана Кабакчиева продължава проучването си около бижуто на Източните Родопи - вила Армира. Тя се надява тази година разкопките да покажат останките от работилницата край Армира, където са изработвани мраморни съдове с цел търговия.
Този петък пък на терен край единственият запазен Нимфериум в България влиза археологът Веселка Кацарова. За разкопките на "Светилище на нимфите и Афродита" за първи път тази година има отпуснати пари и от Министерство на културата. Те са за планови проучвания на обекта край с. Каснаково. Община Димитровград продължава традицията да поддържа археолозите и отново за тазгодишния сезон е заделила нови 10 000лв. за предстоящите разкопки. Само преди два месеца общината финансира геофизичното проучване на архитектурния паметник, при което беше открита непозната досега сграда. Ще продължи и работата по откритият в района миналото лято Мавзолей, но желанието на археолозите е да се проучи и част от сграда, която местните наричат "театър", за да се установи наистина ли е кипял културен живот в покрайнините на село Каснаково, каквито са първоначалните данни.
М. Манолова
Вила Армира |
Монетите от това лято, открити на Глухите камъни |
Тазгодишна находка от Глухите камъни |
Изворът на нимфите край Каснаково |
Веселка Кацарова при мавзолея край Каснаково |