Служебният кабинет предприе рокади и в третия ешелон на властта, след като стана ясно, че теренът за новите зам.-министри вече е разчистен с освобождаването на всички такива от правителството на Пламен Орешарски ден преди да предаде щафетата.
В министерствата текат рокади, като се освобождават досегашни членове на политическите кабинети и шефове на ведомства под тяхната шапка, съобщава "Монитор". Вече стана известно, че след среща с вицепремиера по икономическата политика и министър на регионалното развитие и на инвестиционното проектиране Екатерина Захариева по взаимно съгласие шефския пост в пътната агенция е сдал Стефан Чайков. Утре ще стане ясно името на наследника му, като с големи шансове да си върне поста е Лазар Лазаров, който оглавяваше АПИ при управлението на ГЕРБ. Без главен секретар остана пък повереното на Христо Иванов МП, тъй като Тодор Керанов се завръща в Агенцията по вписванията. Същият пост беше овакантен и в МОН. Главният секретар на просветния министър в кабинета „Орешарски” Анелия Клисарова също е аут. Служебният министър Румяна Коларова върна Красимир Вълчев на мястото на Сергей Миланов. Той също като Лазаров заемаше поста по време на мандата на ГЕРБ, а след това и при служебния кабинет на Марин Райков.
Същевременно министърът на културата в кабинета „Близнашки” Мартин Иванов избра за началник на кабинета си Десислава Бинева, която заемаше поста изпълнителен директор и зам.-председател на борда на НДК при управлението на ГЕРБ. Бившата тв водеща, говорител на представителството на България в ЕС, пиар в МФ при Симеон Дянков и на МИЕ Бетина Жотева пък става медиен съветник на вицепремиера Захариева.
Паралелно с рокадите в държавните ведомства служебният премиер Георги Близнашки е разписал промени в устава за работата на МС, според които вместо министър-председателят за електронното управление ще отговаря вицепремиерът по икономическата политика, т.е. Екатерина Захариева. Както писа „Монитор”, един от приоритетите на служебното правителство е да даде инерция за развитието на този сектор. Вицето на Близнашки по управлението на еврофондовете Илияна Цанова предупреди в петък, че ако не сме въвели електронните обществени поръчки до 2016 година, ЕК ще спре финансирането за страната ни. Досега в ресорния съвет попадаха министрите на финансите, на вътрешните работи, на транспорта, информационните технологии и съобщенията и на управлението на еврофондовете. Според промените в правилника на МС броят на членовете на звеното набъбва драстично, като министрите в него вече ще са деветима вместо четирима - на финансите, на вътрешните работи, на земеделието, на здравеопазването, на образованието и науката, на икономиката и енергетиката, на отбраната, на правосъдието и на труда и социалната политика. Дейността им по въвеждането на електронните услуги в администрацията ще бъде подпомагана от зам.-министър на транспорта, шефа на Държавна агенция „Технически операции”, зам.-председател на ДАНС и главния секретар на МС.
От публикуваната на правителствения сайт стенограма от първото заседание на кабинета „Близнашки” в сряда, на което беше издигната кандидатурата на досегашния ни еврокомисар Кристалина Георгиева за върховен представител на ЕС по външните работи и сигурността, пък става ясно, че той си е поставил за цел България да получи поне замшефско място в ЕК. „Още на заседанието на КСНС преди 2 месеца при президента всички политически сили се съгласиха, че България трябва да излъчи кандидатура, която да има такива качества и такова реноме, че да може да получи максимално най-висок пост. Госпожа Кристалина Георгиева има много големи шансове както за върховен представляващ, така и дори и да не е този пост, със сигурност за зам.-председател на комисията”, коментирала пред колегите си Захариева.