От х:

Днес в x:

Венци,заря и поклон в Славейно за героите от Илиндинско-Преображенското въстание

Всяка година в началото на август комитското село Славейно, което е център на борбите в родопския край, събира родолюбци, за да засвидетелстват своята почит към героите преображенци. Националните тържества, посветени на 111  годишнина  от Илинденско – Преображенското въстание започнаха в събота  с панихида в памет на загиналите герои за свободата ни,отслужена в храм „Св. пророк Илия”.

„ За жителите на Славейно честването на Илинденско-Преображенското въстание е не само въпрос на национална гордост, но е пример и за идните поколения, да не забравят повелята на предците ни” , каза кметският  наместник на селото Сийка Касабова.

Тържествения митинг продължи с падане на колене и минута мълчание в памет на героите.

„ Илинденско-Преображенското въстание респектира със светлия си патриотичен порив, с идеята за свободна и обединена България. То е събитие с огромно историческо значение, което разчисти пътя на свободното самоопределение, на прогреса и на демократичното развитие на България”, каза в словото си на тържествения митинг  зам.-кметът Марин Захариев.

Тържествено слово за Илинденско-Преображенската епопея, изнесе академик Стефан Воденичаров - председател на БАН и член на Върховния комитет на Съюза на тракийските дружества в България. Приветствие от вицепрезидента Маргарита Попово, прочете и  Красимир Премянов - председател на Съюз на тракийските дружества в България.

Признателни родопчани, представители на местни и държавни институции и политически партии, положиха венци и цветя пред паметниците на местните хайдути.

Гости на събитието бяха още генерал-майор Нонка Матова, член на Върховния комитет /ВК/ на Съюза на тракийските дружества в България, председатели на тракийските дружества от страната и членове на ВК,  доц д-р Христо Гиневски - председател на Историческо дружество – Смолян, ректорът на СУ проф.Иван Илчев,  общинският съветник  Борислав Георгиев,  кметовете на селата Петково и Кутела и др.

Честванията продължиха с тържествен концерт и заря, а в местността Хайдушки поляни бяха  поднесени венци пред гробовете на Пейо и Кольо Шишманови и паметника на преображенци

Организатори на честванията са община Смолян,Съюз на Тракийските дружества в България, Кметско наместничество с. Славейно, читалище „Съгласие ” и Църковното настоятелство.



Източник: smolyan.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини