Валутният борд е заплашен, това заяви в предаването „Седмицата" по Дарик Иван Костов от Лаборатория за анализ на риска в Нов български университет.
"Аз съм от тези, които отдавна твърдят и съм имал разговори и считам, че сега вече е реална заплахата и трябва да има много бърза, много смела политика за навлизане на България в Европейската парична система. Каквото трябва да направим всички, да го направим, ако трябва и жертви да поемем, но България трябва да издържи, трябва да влезе в еврозоната и по този начин да спести този риск. По начало валутните бордове не са направени да функционират дълго време. Нашият функционира вече до границата, в която може да функционира", обясни Костов.
„В условия на криза се степенува кой се спасява първи, а държавата се намества зад гражданите. Хората трябва да наблюдават внимателно поведението на политиците, защото може да бъдат манипулирани отново", допълни Костов.
Според него трябва да има актуализация на бюджета. „Ако не се направи от сегашното правителство, то това трябва да се направи спешно от служебното", уточни той.
По повод ситуацията около КТБ, Костов коментира, че не е логично и е абсурдно да бъде обвиняван вложител, че си държи парите в българска банка и е решил да ги вложи, вместо да ги изхарчи, защото това е в основата на икономическия растеж. Обвинението към вложителя е най-вредният начин да се отнесеш към чуждо поведение, това е популизъм, допълни той.
„Едно е Цветан Василев, съвършено друго е банката с нейните клиенти. В банката има огромни обороти, с които тя се занимава. Това са текущи сметки, по които най-различни хора си получават пенсии, кредити, минават през сметки, с които разплащат, купуват стоки, строят, залагат или каквото и да е било; фирми, които изплащат заплати; болници, които плащат задълженията си; общини и какво ли още не. Кой иска да ликвидира тази банка? Защото освен интересите на големите вложители, има огромно множество от институции, които живеят чрез тази банка. Нека носят отговорност тези, които са го направили и са довели до това", заяви Костов.
„Аз затова питам - кой има интерес от унищожаването на тази банка? Кой? Очевидно атаката тръгна от корпоративния кръг около Доган и Пеевски, очевидно в определен момент беше подкрепено от Управителния съвет. Не знам поради какви причини управителят на БНБ, който се изложи, четейки нещо, което накрая се оказа невярно. В един момент беше подкрепена и от действията на прокуратурата. Така че ето тези са очевидните замесени. Съдейки по реакцията на отделните политически сили, се виждаше абсолютно неадекватно поведение от страна на ГЕРБ, желание да се засили тази криза, да се превърне в обща банкова криза, за да бъде може би свалено правителството. Същото се вижда и от страна на кръга вестниците, контролирани от кръга Доган и Пеевски", коментира Костов.
По думите му не за първи път се разбива банкова система в България и не за първи път се ограбва банка чрез ликвидност.
„Аз мисля, че Цветан Василев и цялото ръководство не трябва да имат претенции да участват в българското банково дело. Разсъждавам само в понятията на риска и кризата. Който е допуснал да го овладее кризата, а не я е овладял, трябва да поеме последствията, не трябва да има лиценз. Оманският фонд сам не може да спаси КТБ, на него му е необходима пълната подкрепа на специалния надзор", допълни той.