Подкрепата за ликвидността на банковата система ще бъде използвана само ако се наложи. Буферът е налице.
Но той няма да се отрази на разходите на правителството, заяви министърът на финансите Петър Чобанов в интервю за агенция "Ройтерс". Банковата система в България е с висока капиталова адекватност и ликвидност, допълва министърът, цитиран от пресслужбата на финансовото министерство.
"Буферът, който министърът на финансите осигури, по-скоро първият транш от 1,2 млрд. лв., не е изразходван, така че доверието е възстановено, т.е. банките още веднъж доказаха, че са достатъчно ликвидни, всичко което сме твърдели от години, е така", категоричен бе преди дни премиерът Пламен Орешарски.
ЕК одобри държавна помощ - "резервен буфер" - от общо 3,3 млрд. лева.
Според Чобанов, последните събития в страната няма да повлияят на планирания бюджетен дефицит от 1,8% от брутния вътрешен продукт за тази година. Той коментира също, че те няма да се отразят и на предвидения икономически растеж, който за 2014 г. е заложен на 2,1%.
По обяснението на Чобанов наблюдава се акумулиране на вътрешни инвестиции, "което ни дава увереност, че нашата прогноза за тази година е постижима", уточнявайки, че ръстът им е над 4% през всяко едно от последните две тримесечия.
Министърът на финансите заяви още, че международните инвеститори са показали доверието си в България, след като през миналия месец страната набра близо 1,5 млрд. евро на международните капиталови пазари със само 2,95% купон за емисия десетгодишни облигации, която беше управлявана от HSBC, Citi и JP Morgan.
Той допълни, че на предхождащата емисия през 2012 г. купонът е бил 4,25 процента.
Министър Чобанов уточни, че страната ни излиза рядко на международните пазари и то само когато има нужда, и че през тази година това е малко вероятно да се случи отново.