От х:

Днес в x:

Руски вестници за газовите преговори между Русия и Украйна. Кой ще пострада в Европа

усия най-вероятно още днес ще изпълни заплахата си и ще започне да доставя газ за Украйна само срещу предплата, става ясно от днешните руски вестници.

След като преговорите между руския гигант "Газпром" и украинската компания "Нефтогаз" вчера се провалиха, "Комерсант" съобщава в заглавие: "Москва вече е хванала вентила". "Това ще създаде предпоставки за проблем с транзита на руски газ в Европа. Но ситуацията с доставките ще се изостри до краен предел едва през есента, което дава на страните шанс за продължаване на преговорите", прогнозира "Комерсант".

Според изданието "Газпром" ще продължи подаването на газ в украинската газотранспортна система само за целите на транзита към Европа. "Комерсант" отбелязва, че позицията на Европейската комисия по газовите преговори се е променила от проукраинска в началото до умерено проруска, а Украйна е натрупала повече от двойни запаси газ в подземните си хранилища.

Вестникът коментира, че търговските разногласия не са били решаващи за провала на газовите преговори, тъй като най-важна за Москва е била позицията на украинския президент Петро Порошенко за спецоперацията в Източна Украйна, както и изплащането на фактурите за доставения до 1 април газ. Засилването на спецоперацията през последната седмица е лишило Москва от възможността за допълнителни отстъпки, пише "Комерсант".

"Независимая газета" цитира директора на руския Институт за национална енергетика Сергей Правосудов, според когото основната причина за провала на преговорите не е цената на газа, а фактът, че Украйна по принцип няма пари да плаща за него.

"Комсомолская правда" отбелязва: "Независимо от цялата европейска риторика, че виждате ли, на нас не ни трябва газ от Русия, ще се топлим с дърва - без нашия газ европейските "демокрации" не могат да съществуват."

"Неприятният геополитически нюанс", продължава изданието, "се съдържа в това, че половината от руския износ за Европа минава през територията на Украйна. Системата на тръбопроводите беше построена още през съветско време, когато никой не смяташе, че може да се появят проблеми. Ако Украйна, както често се е случвало, пречи на доставките, най-много ще пострада България, която няма нито хранилища, нито собствен добив, но също така Словакия, Чехия, Австрия, Унгария, Италия, Гърция, Турция, Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Молдова. Каквото и за си говорим, дори на Германия и останалите големи купувачи това не е много приятно."

"Новая газета" съобщава, че докато Русия и Украйна се опитват да договорят цената на газа, от Виена е напомнил за себе си украинският олигарх Дмитрий Фирташ, който очаква решение за екстрадиране в САЩ. Фирташ твърди, че има тесни връзки с "Газпром" и е готов да се включи в разрешаването на противоречията между Москва и Киев. "Новая газета" цитира Фирташ, който твърди, че е закупил чрез своята компания Ostchem и е натрупал в украинските газови хранилища 5 милиарда кубически метра газ на цена 268,5 долара за 1000 кубически метра. Източникът на финансирането е бил кредит от руската "Газпромбанк".

Тази позиция бива критикувана дори от украински експерти, отбелязва "Новая газета". Изданието цитира директора на киевския Институт за глобални стратегии Вадим Карасьов, според когото става дума за чисто търговска сделка, при която Фирташ може да използва газа за собствените си промишлени мощности в Украйна. "Новая газета" коментира още, че предложението на Фирташ е по-скоро риторично, тъй като възможностите му за действие са силно ограничени заради заплахата да бъде екстрадиран в САЩ и да бъде осъден на до 50 години затвор.


Източник: dnes.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини