От х:

Днес в x:

5 съвета как да се грижим за мазна и проблемна кожа

Има много причини кожата ни да се омазнява – от неправилно почистване до сериозни здравословни проблеми като хормонален дисбаланс. Преди да предприемем някакви мерки за лечение на кожата, е важно да разберем каква е причината за специфичното й състояние.

Кожата по природа е покрита с тънък слой естествено омазняване, което я предпазва от изсъхване. Този слой има стойност на pH около 5. Когато химичният баланс на кожата бъде нарушен, възникват множество проблеми като акне, изсъхване или прекомерно омазняване на кожата, ранно образуване на бръчки и други. Затова, ако кожата ни е мазна,  това не значи, че трябва да се отървем от омазняването, защото това ще я изсуши, а сухата кожа се уврежда лесно. Положителната страна на това да имаме мазна кожа е, че тя по-бавно се състарява в сравнение с нормалната.

Когато се опитваме да третираме по някакъв начин проблемът с мазната си кожа, първо трябва да се уверим, че ще запазим нивото на pH на кожата здравословно. Ето няколко стъпки, които са важни и необходими, за да превърнем мазната си кожа в здрава кожа.

Натурални почистващи продукти за мазна кожа

Много от продуктите за грижа за мазната кожа съдържат вещества, изсмукващи естествената мас, което оставя кожата суха и уязвима на лесни увреди. Затова по-добрият вариант е да използване натурални продукти, които служат за почистване и тонизиране. Глицеринът и гел-базираните почистващи продукти са най-подходящи за мазна кожа. Добре е да използваме и натурални ексфолианти като брашно от орехи или нахут.

Тоник за лице

Тъй като кожата ни вече е от мазния тип, нямаме нужда от повече овлажняващи продукти. Вместо това е добре да използваме тоник веднага след като сме почистили лицето си. Най-добре е да го приложим веднага след като сме измили лицето си и то е още леко влажно. Можем да използваме всякакви продукти, стига да имат pH близко до това на кожата – розова вода, лимонов сок, примесен с вода, друг цитрусов сок.

Чисти коса и скалп

Здравето на кожата по лицето ни до голяма степен зависи колко чисти поддържаме косата и скалпа си. Важно е да предпазим главата си от пърхот и да мием косата си често с мек шампоан, ако и тя е от по-мазния тип. Препоръчително е да избягваме силните шампоани, защото нивото на pH на скалпа и косата също трябва да се поддържа в норма.

Упражнения за подобряване на здравето на кожата

Повечето хора обикновено очакват да видят списък със съвети и рецепти за домашни маски, вместо препоръки за повече физически упражнения. Без значение колко странно ни звучи, физическата активност има значително въздействие върху здравето на кожата ни.

Първо, правенето на упражнения подобрява кръвообращението към кожата, което е особено важно за лекуването и обновяването й. Второ, когато кожата се поти, порите ни се прочистват отвътре, натуралното рН се възстановява и кожата се овлажнява по естествен начин.

По-малко пържени, повече пресни храни

Спазването на добре балансирана диета (хранителен режим) помага много за здравето на кожата. За възстановяване на баланса й е добре да ядем повече пресни храни, най-вече плодове и зеленчуци. От време на време можем да си позволяваме и мазно, но определено не всеки ден. Най-добре да избягваме пържените ястия, за да не раздразним мастните жлези.

Източник: zdrave.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини