Председателят на читалището Славейко Андонов показва яйца по панагюрски |
Над 20 читалищни дейци се заеха да учат английски език чрез класически български рецепти. Членовете на читалище „Св. Климент Охридски“ в Хасково бяха приготвили над 20 ястия, сладки, соленки и други вкусотии. Те бяха представени в местен ресторант. Кулинарите, от 40 до 68 г., показваха типично български рецепти – пълнени чушки, боб в гърне, кисело мляко, питки, тиквеник, сладък салам и още много други.
Името на всяко едно от ястията бе написано на английски, както и съответната рецепта, за да бъдат разбираеми за гостите им от 10 държави. Освен това читалищните самодейци изучават и английски език. Една от чужденките бе Лучия Вразакова от Чехия. Тя обясни, че за първи път идва в България и досега не се била опитвала местна кухня. След като хапнала от ястията, останала очарована, тъй като българската била много по-различна от европейската, а също така и по-екзотична.
Сред гостите бяха и двама възпитаници на Гимназията по туризъм – Жулиен Тодоров и Нехиде Мехмед, които показаха карвинг изкуство. Дванадесетокласникът дори спечели трето място на национално състезание по карвинг. Днес двамата младежи бяха приготвили две плата с богато украсени плодове и зеленчуци.
„Панаирът на храните“ се осъществява по проект „Click” - компютри, езици и комуникация между поколенията в кухнята. Той е по европейска програма „Грюндвиг“. Започнал е през септември 2013 г. и ще приключи през август 2015 г., а стойността му е 14 000 евро. Българите вече са гостували в Германия и Испания, а през октомври предстои да отидат в Турция, където ще опитат тяхната кухня.
Според координатора на проекта Галина Маратилова има доста прилики и разлики между българската кухня и кулинарията на останалите държави. Тя посочи като прилики картофената салата, руската салата, пататникът и други.
Освен че показват позабравени рецепти и учат английски, по проекта кулинарите се обучават и да работят с компютри – основни умения. По този начин възрастните се чувстват в крак с времето, смята още Маратилова.
Анета Кутелова
Координаторът на проекта Галина Маратилова (вляво) |
Чужденците оглеждат гозбите |
Нехиде Мехмед и Жулиен Тодоров показаха карвинг |