От новата учебна година целодневно обучение ще бъде въведено и за децата от V клас на държавните и общинските училища, съобщи пресслужбата на кабинета.
Това ще става само при желание от страна на родителите и при наличие на необходимите санитарно-хигиенни условия, предаде БТА.
До тази година целодневната организация на учебния ден беше въведена до IV клас.
Поетапното въвеждане на целодневна организация на учебния процес цели преодоляване на някои проблеми и негативни явления в българското училище, свързани с отпадането на учениците, с понижаване на качеството на обучението, както и с увеличаване на силата на въздействие от страна на неформални групи извън семейството и училището, мотивират се от правителството.
Наред с това, наличието на втори учител (възпитател) създава предпоставка за среща на детето с алтернативен педагогически стил на общуване, който може да е от първостепенна значимост за подготовката му и изявата му в училище, се казва още в съобщението.
Предвижда се да бъдат обхванати около 22 300 ученици от V клас, като в това число не са включени учениците от средищните училища, които се финансират по проект на оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".
Необходимите средства - 3 380 000 лв., са осигурени по бюджета на МОН.
Целодневното обучение беше въведено преди няколко години като идеята е поетапно то да обхване децата до седми клас. В момента над 176 000 са учениците, които учат така. Най-много са записаните деца в първи клас.
Според училищни директори желаещите с всеки следващ клас намаляват.
Друг проблем за някои учаилища е липсата на достатъчно свободни стаи за провеждане на целодневно обучение за всички желаещи.