От х:

Днес в x:

И да пребъде словото ни през вековете!

Преподавателят Катя Атанасова със своите ученици, които са абитуриенти тази година

Дори без да  притежава задълбочена историческа подготовка или филологическа начетеност, всеки българин с интуицията си разбира значимостта на 24 май. Празника на буквите отдавна за нас, родолюбците, се е превърнал в тържество на духа, в съкровена лична преживяност .

Денят на светите равноапостоли  Кирил и Методий  вълнува еднакво сърцата на едва ограмотените малчугани и ерудтите на мисълта. И това е така, защото още от времената на Черноризец Храбър възторгът от азбуката е наследствен. И за „ славянските азбукарчета”, и за великите ни творци, достигнали изразната мощ и дълбочина на езика ни, буквите на четвъртия в света  lingua sacra са придобили духовна стойност.

Солунските братя, небесните съпокровители на Европа, извършват едно изумително по своя мащаб и научно съдържание дело. Те създават нова, непозната досега в света свещена писменост. Благородната сила, смисълът на труда им се доказва във времето. Историческата съдба е била необичайно благосклонна към България през далечния 9 век.

Надарила я  е необикновени управници, с хора далновидни и родолюбиви, които са направили най- верния исторически избор- в посока към християнския свят, но без да пренебрегват славянската и българската  идентичност на народа. Днес подобно дело изглежда като истинско предизвикателство и смисълът му би могъл да служи за пример. Княз Борис- Михаил е имал волята и самочувствието на човек, който определя участта на народа и държавата си без чужди влияния…. Но това ни дава и надеждата, че историческите обстоятелства биха могли щастливо да се повторят. Спасявайки книжовното дело навизантийските мисионери, България се обезсмъртява а вековете на бъдещето. Това и до днес ни позволява да се гордеем, че „… и ний сме дали нещо на светът/ и на вси славяни книги да четат”.

Поклон на светите братя и на техните безброй следовници!

Поклон на всички, които обичат и ценят свещените кирилски букви. И да пребъде словото ни през вековете!

Катя Атанасова, преподавател по бълг.език и литература в ПМГ "Иван Вазов"

Източник: dimitrovgrad.bgvesti.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини