Британци и холандци гласуваха вчера, 22 май, на изборите за европейски депутати и за местни органи (във Великобритания), в които като фаворит се очертава Партията на независимостта на Найджъл Фараж (UKIP), която се обявява за излизане на Великобритания от ЕС, както и за ограничаване на имиграцията от източноевропейските страни членки на ЕС.
Резултатите от местните избори във Великобритания ще бъдат обявени днес, а от гласуването за Европейския парламент - в неделя, заедно с другите страни от ЕС.
Според проучване на общественото мнение, проведено от YouGov обаче, Партията на независимостта е на първо място по популярност, като се подкрепя от 27 на сто от избирателите. Тя е по-напред от опозиционната Лейбъристка партия, която се подкрепя от 26% от анкетираните. Консервативната партия на премиера Дейвид Камерън е едва на трето място с 22 на сто. Партията на "зелените" се подкрепя от 10 на сто от анкетираните. Влизащите в управляващата коалиция либералдемократи са на пето място с 9% и може изобщо да не влязат в Европейския парламент.
От проучването на YuGav излиза, че икономиката заема трето място сред проблемите, вълнуващи британските избиратели. На първо място са отношенията с ЕС и имиграцията.
Проучване на в. „Гардиън” пък показва, че UKIP ще вземе 99 места в местните парламенти, което е с 83 места повече, отколкото досега. За сравнение консерваторите губят 79 места и имат 935, а лейбъристите печелят 61 места т.е. стават с 1199.
В местните избори във Великобритания се разпределят общо 4216 места в oбщинските съвети. За европейските избори британците си оспорват 73 места от общо 751 в Европейския парламент.
Партията на независимостта традиционно се обявява за излизане от ЕС и за запазване на британската лира като национална валута. В последно време тя започна да настоява за ограничения върху свободата на имиграцията от страни от ЕС. На нейна страна преминаха и част от поддръжниците на консерваторите, отнасящи се скептично към ЕС. За да се спре този процес, премиерът Дейвид Камерън обеща, че в случай на победа на парламентарните избори през 2015 г., през 2017 г. да проведе референдум за по-нататъшното членството на Великобритания в ЕС. Самият Камерън казва, че той е за членството на страната в ЕС, но е за неговото реформиране и за връщане на част от правомощията, които бяха предоставени преди това на Брюксел - на националните правителства.
По неофициални данни обаче в Холандия, изненадващо, партията на евроскептика Герт Вилдерс търпи поражение, информира bTV. Най-много гласове печелят либералдемократите и християндемократите. Очаква се те да спечелят по 4 места, а партията на Вилдерс - 3. На предишни избори той получаваше 5 гласа. Холандия трябва да избере 26 евродепутати.