Продължават усилията на спасители, експерти и официални власти да открият някакво обяснение на мистерията с изчезналия Боинг 777 на Малайзийските авиационни линии. Безпрецедентното издирване, в което вече участват над 26 държави, продължава без никакъв напредък.
Изявленията на разследващите, че някой нарочно е изключил двата предавателя на самолета, които бяха тиражирани тези дни, бяха опровергани часове по-късно. Факт е, че предавателите са изключени, но никой от експертите не се наема да застане зад твърдението, че това е в резултат на злоумишлено действие, а не злополука.
Ето пет възможни обяснения за една от най-големите мистерии в областта на въздухоплаването:
Самоубийство
Самоубийство чрез умишлено разбиване на самолет с пътници на борда, е изключително рядко срещан начин за слагане на край на живота, но не е прецедент. Разследващите припомнят случаят със самолетната катастрофа при Нънтакет от 1999 година.
Без техническа или друга обективна причина вторият пилот на самолета на Египетските аеролинии го забива почти вертикално във водите на океана в близост до Нънтакет. В резултат на самоубийствения полет загиват всички 217 пътници на борда и екипажът.
Версията, че изчезване на полет MH370 е в резултат на умишлени действия от страна на пилотите, се подкрепя от данните за последователното изключване първо на транспондера, а след това и на автоматичната предавателна система.
Но хипотезата не е особено вероятна предвид факта, че няма данни самолетът да се е разбил във водите на Индийския океан, а напротив. Според данни на радарите боингът е продължил да лети в продължение на часове.
Заговор на екипажа
Според тази теория изчезването на самолета са дължи на пилотски заговор, в който е участвал поне единият от пилотите. Хипотезата се подкрепя от няколко факта. Първо, за последователното изключване на системите са нужни технически познания, които и двамата пилоти несъмнено са притежавали. Но това, което най-силно накланя везните в полза на тази хипотеза, е времето на изчезване.
Самолетът е изчезнал от радарите в момента, в който е напуснал територията на Малайзийското въздушно пространство и е трябвало да навлезе на територията на Виетнамското въздушно пространство.
Важно е да се отбележи, че въздушните радари покриват площ от около 150 до 200 мили или между 240 и 320 километра. На територията на континентите те се припокриват, но в океана, където няма как да бъдат монтирани антени, съществуват празни пространства, които не са покрити от радарите на Контролните кули. И в едно от тях удобно е изчезнал Малайзийският Боинг.
Терористична атака
Съществува вероятност самолетът да е бил превзет от терористи, които да са принудили екипажът да изключи транспондера и системите за проследяване, след което да са разбили Боинга някъде. Въпреки че тази хипотеза изглежда вероятна, има няколко обстоятелства, които донякъде я опровергават.
До този момент нито една терористична организация не е поела отговорността за изчезналия самолет, което не е в стила на терористите, разчитащи на публичност за каузата им. Липсата на останки също прави това обяснение недостоверно
Отвличане на самолета от терористи
Има вероятност самолетът да е бил отвлечен от терористи и приземен безопасно. Причината нито една терористична група да не поеме отговорността за това може да е, че планират да го използват в последствие за целите си. Това обаче е доста сложно, да не кажем неизпълнимо.
Дори да са успели до отвлекат самолета, приземяването на Боинг 777 съвсем не е лесна задача, особено ако планират да го използват повторно. Самолет с такива размери има нужда от писта за кацане с дължина минимум 3 километра. А и как ще обясниш приземяването на Малайзийски самолет на чуждестранно летище.
Освен това за да се приземи на летище, самолетът трябва да прелети над населени територии, покрити с радар. Това прави незабелязаното му придвижване трудно, но не и невъзможно. Един опитен пилот би могъл да се движи “в сянката” на друг самолет, ако лети близо до него.
Отвличане, което не е протекло по план
Изчезването на полет полет MH370 може да се дължи на отвличане на самолета, което не е протекло по план. През 1996 година полет на Етиопските авиолинии се разбива вИндийския океан след като е отвлечен от терористи и принуден да поеме в посока Австралия.
Въпреки уверенията на пилотите, че самолетът не разполага с достатъчно гориво, за да достигне до Австралия, терористите отказват да повярват на екипажа. В резултат на което самолетът се разбива в плитки води в близост до летището Гранде Коморе. Оцеляват само 50-има от пътниците.
Дали нещо подобно не се е случило и с Малайзийския самолет. Може би въздушни терористи са се опитали да отвлекат полет MH370, но са срещнали отпор от страна на екипажа или пътниците.
В резултат на атаката може да е била нарушена целостта на самолета, което да е довело да смъртта на екипажа, пътниците и терористите, а машината просто да е продължила да лети на автопилот до изчерпване на горивото.