Над 50 процента от децата в България по неволя са пушачи. Проучване на Националния център по обществено здраве и анализи показва, че 57.5% от българчетата са жертви на родителите си пушачи и са изложени на последствията, които носи пасивното пушене. На фона на тези данни Хасково е със скромните 31.3 процента - семейства, в които пуши поне единият от двамата родители.
Анкетата е направена в 28-те региона на страната за времето от декември 2012 г. до декември 2013 година. На въпросите в проучването са отговорили 2914 родители на деца между 3 и 7-годишна възраст.
Тревожните изводи, направени след допитването сочат, че 45.7% от бащите и 39.0 % от майките са пушачи.
Ако обаче се включи и факторът „тютюнопушене на други възрастни" - баба, дядо или други роднини-пушачи, относителният дял на домове, в които се кади, намалява до 39%.
Според обобщените данни и двамата родители пушат в една четвърт от случаите. Семействата в страната, в които има от трима до петима пушачи, са 5% от всички, белязани от вредния навик.
В челните редици на родителите-пушачи са тези в Силистра - с 81.9 % от анкетираните, и Добрич –78.1%. В 20 от 100 фамилии и двамата са привърженици на папиросите. Данните за страната показват още, че в 11.9 % от семействата се раждат деца с никотинов опит, тъй като през бременността са пушили и двамата родители.
Най-много майки са пушили през бременността в Търговище и Стара Загора.
Според специалистите голяма част от родителите омаловажават риска от пасивното тютюнопушене за здравето на детето, като въпреки много предупредителни кампании в тази посока, продължават да пушат в присъствието на малките.
Изводите са тревожни и в аспекта на изследванията за намаляващата възраст, в която децата посягат към цигарите. Доказано е, че основната мотивация за започване на тютюнопушене при децата е стремежът им да изглеждат като възрастни - чрез подражание.
М. Манолова