Испански историци съобщиха за публикувано от тях изследване (Los Reyes del Grial – „Кралете на Граала“) че в базилика в гр. Леон са открили Свещения граал – легендарната чаша, от която според преданията е пил Исус по време на Тайната вечеря и в която са събрали кръвта му след разпятието.
Както твърдят историците Маргарита Торес и Хосе Ортега дел Рио, те открили фрагменти от реликвата след тригодишно търсене в средновековна чаша за причастие, съхранявана в базиликата „Св. Исидор“ в Леон.
Торес и Дел Рио първоначално изследвали мюсюлмански реликви в тази базилика, но както пише The Irish Times, решили да променят темата на търсенето, когато открили в архива два египетски ръкописа, споменаващи Граала.
Въз основа на тези документи историците възстановили пътя на Свещения граал в първото хилядолетие от нашата ера. Според думите им тази чаша дълго време се е съхранявала в една от християнските общини в Йерусалим, мюсюлманите я отнесли в Египет, откъдето през 1054 г. халифът на Кайро я изпратил като подарък на Иберийския полуостров – на емира в Дения, който по-рано помогнал на Египет с продоволствия по време на суша.
През Средновековието голяма част от Испания е била под мюсюлманско управление, но чашата впоследствие е станала притежание на Фердинанд I Кастилски. Чашата била инкрустирана в съд за причастие и реликвата започнала да се нарича „бокала на доня Урака“ – кралица на Кастилия, живяла през XII век. През последния половин век чашата е била изложена в местния музей.
Както твърдят Торес и Дел Рио, въглеродният анализ сочи, че чашата е била изработена между 200 г. пр.н.е. и 100 г. от н.е., но признават, че е невъзможно да се каже дали устните на Исус са я докосвали.
Както отбелязва BBC News, в последно време повече от 200 пъти е обявявано „откриването“ на Свещения граал. Ватиканът признава за истинския Граал чаша, съхранявана в Катедралния събор на Валенсия. Според легендата този, който пие от Граала, може да получи опрощение на греховете или вечен живот