От х:

Днес в x:

Режат болницата със 700 хиляди за два месеца

Шефът на борда д-р Митрев (вляво) и изпълнителният директор д-р Близнаков

Хасковската многопрофилна болница е подложена на небивала ножица през последните два месеца. За февруари бюджетът на лечебното заведение е отрязан с 20 %, което при бюджет около 1.5 млн. прави 300 хиляди лева. За сметка на това МБАЛ ще бъде обезкръвен с още 400 хиляди за следващия месец, обещали от НЗОК. Обяснението е: пари няма. Резачката е за болниците в цялата страна.

Очакваното намаление на парите за март в МБАЛ-Хасково даже не се побира в 20-те процента, „обещани“ от здравното министерство в края на миналата година. При визитата си през ноември за откриване на ремонтираното Нервно, зам.-министър Пенков обеща, че в началото на следващата година всичко ще бъде изчистено. И наистина спази обещанието си, коментираха от ръководството на хасковската болница. Към януари тя е получила всички отрязани суми за последните три месеца на 2013-та. После кастренето се подновило.

Намалените постъпления няма да се отразят на заплатите, обеща директорският борд. Вероятно обаче ще стопират всички ремонти и освежаване на отделенията, правени предимно със собствени средства. Все още недовършена е и новата морга, която при разчети трябваше да се премести още в началото на 2014-та. Новото място е до бившата парна централа, като идеята на изпълнителния директор д-р Славчо Близнаков бе да се разграничат входовете за приемане на покойници и тези, които отиват за освидетелстване на травми.

От 1 април пък влизат в сила новите прогнозни месечни бюджети за болниците от страната. Никой в хасковската МБАЛ няма представа как ще се формира прогнозата за един месечен бюджет. Справка в архивите обаче открои сравнително скорошен прецедент. Той бе по време на предшественика на д-р Близнаков - д-р Тодор Пандов. Тогава прогнозният бюджет се формираше на базата на миналогодишния за същия месец. Недостатъците на системата лъснаха при няколкото епидемии, които се стовариха в бърза последователност върху Хасково, последната от които бе от хепатит. При заложена прогноза от 600-700 хиляди лева, болницата заработваше по над милион, което доведе до хронично недофинансиране и като следствие - масово бягство на лекари от Хасково. През 2010 година на косъм от закриване бяха интензивното отделение /ОАИЛ/ и Спешното.

Г. Христов

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Видеа по темата

Последни новини