От х:

Днес в x:

Петима неуспешно лекувани от туберкулоза, повтарят терапията

Д-р Марин Маринов

Петима пациенти са били неуспешно лекувани от туберкулоза в хасковския диспансер през 2013 и от началото на 2014-а досега.

Неуспех от лечението не означава, че то е проведено неправилно, а че първият път бактерията не е поддала на терапията и е започнала отново да се развива. Тези данни оповести специалистът от Белодробния диспансер в Болярово д-р Марин Маринов. Повод за брифинга бе Световния ден за борба с туберкулозата – 24 март. Мотото тази година е „Открий, лекувай и излекувай“.

Неуспешно лекуваните пациенти преминават повторен курс на лечение. Шефът на Тубдиспансера д-р Веселин Калфов уточни, че в тези случаи не става дума за туберкулозна бактерия, която се адаптира към съвременните медикаменти и е изключително трудна за лечение.

През миналата година новооткритите с белодробна туберкулоза са 40. При 7 души е установен рецидив на заболяването, двама са диагностицирани като хронични. Има и две деца на възраст между 2 и 7 години.

От началото на 2014-а има 11 нови случая на туберкулоза. Има един рецидив, един е диагностициран като хроничен, както и едно дете.

За 2013 и 2014 г. няма смъртни случаи.

Туберкулозата или както я наричат - „жълтата гостенка“, е хронично инфекциозно заболяване, което в 90% от случаите засяга белите дробове и в 10% – нервна система, сърце, очи, кожа, костите отделителната система. В миналото се е смятало, че това е заболяване на бедните. Днес е все по-актуален проблем и на всички развити страни. През 1993 г. Световната здравна организация обяви туберкулозата за световен здравен проблем. Според СЗО „жълтата гостенка“ се разпространява със заплашителни темпове. Явява се една от водещите причини за смъртност при мъжете и жените. Още тогава специалистите изразяват становище, че тя може да измести от предните им позиции дори СПИН-а и сифилиса.

Източник на заразата са хора и животни, а инфекцията се разпространява по въздушно-капков път. Рискови фактори са непосредствения контакт с болни хора, употребата на наркотици, алкохол, тютюнопушене и лоши хигиенни условия. Превантивни мерки са профилактиката и ваксинацията. Не, че това е гаранция, че няма да се разболеете, но прави риска по-малък, заяви още д-р Маринов. Също така от значение е пълноценното хранене, най-вече приемът на белтъци и витамини. А също така и своевременното посещение на лекар.

Анета Кутелова

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини