Съдът в Страсбург |
Главното мюфтийство може да сезира Европейския съд по правата на човека, ако делата за придобиване на вакъфските имоти са неуспешни. Това заяви вчера главният секретар на мюфтийството Ахмед Ахмедов.
“Възможността е реална. Законите на тази държава позволяват, когато са нарушени правата на личността, да бъдат потърсени местните съдилища. Ако това не даде резултат - да се търсят европейските институции”, посочи Ахмедов, помолен да коментира публикация в турския вестник “Сабах” от началото на март. Там външният министър на Турция Ахмед Давутоглу информира за намерението на българския главен мюфтия Мустафа Хаджи да съди държавата в Страсбург, ако мюсюлманите не си получат вакъфските имоти, за които претендират в съда.
Засега обаче мюфтийството нямало намерение да завежда дело в Страсбург срещу България, защото изчаква да приключат процесите у нас.
Мюсюлманското вероизповедание е завело 26 дела за връщане на собствеността на 29 имота, сред които и паметници на културата. На различни инстанции има отказани имоти, но делата в цялата държава още не са приключили. Обикновено съдии отхвърлят исковете, защото мюфтийството се позовава на свидетелства от османските архиви, спомени на възрастни хора, че някога даден имот е бил на мюсюлманската общност, и др., но без да се представя акт за собственост.
Честата смяна на собствеността в България е един от двата проблема за спора за вакъфските имоти у нас, заяви доц. Христо Матанов на дискусия, организирана от Главното мюфтийство. Втората причина била, че представителите на вероизповеданията, в това число и на мюсюлманското, разсъждавали от верска гледна точка. Дискусията за културно-социалната значимост на вакъфите се нажежи, след като граждани задаваха въпроси на висок тон: “Какво общо има България с Турция, с Османската империя. Откъде накъде ще искате имоти тука?” Те веднага бяха скастрени и определени за футболни фенове. “Това да не ви е футболно игрище”, обърна се към тях възрастен мъж. Питащите бяха изгонени от спешно извикани полицаи.