Българската православна църква празнува днес паметта на Свети Трифон, наричан от народа още „Зарезан”. По старият обичай покровителят на лозарите бе уважаван на 14-ти февруари. От 1968-ма година обаче, новият стил измести празнуването на 1-ви февруари. Което в наши дни се оказа нелоша идея. На оригиналната дата ни бе навлякан вносен светия, чиято адресна регистрация никога не е била в България. Може американците да се обичат само на 14-ти февруари, но българите го правят всеки ден. Въпреки това, валентинките изместват наздравиците особено при младите.
Затова истинските винари и пиячи избраха днес, за да полеят с вино лозовите пръчки и си пожелаят берекет. По дългогодишна традиция, ритуалът на първи февруари се осъществява главно в димитровградските села-Воден, Черногорово, а от тази година и в Голямо Асеново. Любопитното е, че селото няма нито декар лозов масив, та се наложи зарязването да стана на миниатюрното лозенце в двора на кмета Динко Русев. За асеновчани беше даже по-удобно - от кметската къща до кръчмата бе само един хвърлей растояние.
Преди ритуалът цялото село се изсипа в чисто новичката църква, построена от личния човек на селото-най-големия земевладелец и животновъд в областта Митьо Вълчев. Хората говорят, че благочестивия мъж платил 150 хиляди лева само за изографисването на църквата. Храмът наистина бе като картинка и истинска реклама на православната вяра. Службата се водеше от местния свещеник отец Христо. След отдаване дължимото на светията, дружината с ямурлуци и лозови клонки на главите пое под звуците на народна музика към лозето на кмета. Заради лютия студ, зарязването стана бързо, намирането на богатата трапеза-още по-бързо. По селска традиция пируването продължавало с дни.
Прекаляването с червено вино пък е препоръчително. Все пак в основата на празника е древния култ към бог Дионис, покровителят на виното, веселието и свободната любов. Християнството е наложило благоприличие и днес светията се почита само като покровител на винарите, лозарите и кръчмарите.
Днес имен ден празнуват всички с имена Трифон, Трифонка, Лозан и Лозанка.
Г. Христов