За седмица България трябва да събере поне още 10 000 подписа в подкрепа на идеята за социален минимум, под който да не падат доходите на нито един гражданин на ЕС. Синдикати и граждански сдружения предприеха офанзива за мобилизиране на българите, предаде Стандарт нюз.
Инициативата за безусловен базов доход бе стартирана в целия ЕС през март м. г. Ако до 14 януари събере поне 1 милион подписа от най-малко 7 страни, ще влезе за обсъждане в Еврокомисията и Европарламента. Стотици хиляди европейски граждани вече са дали подкрепа в специално разкрити сайтове. Квотата на България е да осигури поне 13 000 подписа. До момента са гласували над 3000 българи.
"Не е невъзможно за няколко дни да се съберат хиляди поддръжници", смятат от КНСБ. Синдикатът е разкрил линк за гласуване в сайта си www.knsb-bg.org, същото може да се направи и ТУК.
До момента най-активни са Словакия, Хърватска, Белгия, Холандия, Унгария, Испания, Франция и Германия. В Швейцария пък специална петиция вече събра 100 000 подписа за провеждане на референдум.
В най-демократичния вариант идеята е всеки пълнолетен гражданин на ЕС да получава от държавата месечна сума, независимо дали работи. Друга възможност е държавата да доплаща на тези, които не могат да изкарат достатъчно от труд. За тази инициатива преди месец припомни у нас и шефът на Европейския икономически и социален комитет Анри Малос. Организацията, в която влизат граждански, синдикални и работодателски сдружения също подкрепя въвеждането на базов доход. "Ще предложим на Брюксел ножица от 400 до 1000 евро в зависимост от стандарта на страните членки", каза Малос.
Ориентир за сумите е прагът на бедност в съответната страна. У нас в момента той е 251 лв. на месец, но държавата осигурява едва 65 лв. за хората без доходи. Инициаторите смятат, че финансирането на социален минимум може да стане чрез по-големи данъци за високите доходи и за транзакциите чрез вдигане на ДДС върху луксозните стоки и замърсяването, както и чрез силно опростяване на административните услуги.