Близо половината граждани на България смятат, че държавата се нуждае от предсрочни парламентарни избори. Това сочат данните от проучване на Института за модерна политика, проведено между 13 и 17 декември сред 987 респонденти.
Категорично зад идеята за предсрочен вот застават 48,6% от анкетираните, докато 26,9% не одобряват предсрочното прекратяване на мандата на действащия кабинет. Останалите близо четвърт от участниците в изследването (24,5%) не могат да преценят кое би било правилното решение.
За незабавни предсрочни избори се обявяват 24,3% от анкетираните, докато 23% смятат, че те трябва да се проведат едновременно с изборите за Европейски парламент през май догодина. Значително по-малък брой от анкетираните смятат, че предсрочни парламентарни избори трябва да се проведат през есента на 2014 г. – 3,2%, а почти една трета не могат да преценят кога е подходящият момент за предсрочни избори – 32,4%.
Ако изборите бяха днес, до урните със сигурност биха отишли 57,3% от респондентите. Всеки пети твърдо не би гласувал, а 22,1% от запитаните не са решили дали да упражнят правото си на вот.
Изравнени сили между БСП и ГЕРБ
Според резултатите от изследването на Института за модерна политика мандатоносителят БСП регистрира пренебрежимо малка преднина от 0,2% пред предишната управляваща партия ГЕРБ, която печели 21% от доверието на гражданите.
Шанс да прескочат 4-процентната бариера за влизане в парламента имат извънпарламентарните формации „България без цензура” и Реформаторският блок съответно с 5% и 4,8%, сочат данните на Института за модерна политика.
ДПС регистрира подкрепа от 4,8% от общия брой на респондентите. Двете националистически партии – „Атака” и НФСБ, получават подкрепата на по 1,9% от общия брой на респондентите в изследването на Института.
Само 8% оценяват парламента положително
Добра оценка за работата на действащото Народно събрание дават едва 8,1% от респондентите, докато повече от половината (58,5%) се изказват критично. Според 22,2% работата на парламента не може да се оцени еднозначно, защото има както положителни стъпки, така и търпящи остра критика законодателни решения и действия на парламентарните фракции.
Малко по-добри са резултатите на Министерския съвет, който получава одобрението на 15,7% от анкетираните. 49,3% от участниците в проучването дават категорично отрицателна оценка на кабинета „Орешарски”, 22,4% не могат да формулират отношението си нито в положителна, нито в отрицателна посока, а 12,6% не могат да преценят.
Сред отделните министри, най-много положителни оценки получава вътрешният министър Цветлин Йовчев - 20,2%. След него се подреждат Кристиян Вигенин с 16% положителни оценки, военният министър Ангел Найденов с 15% одобрение, социалният министър Хасан Адемов с 14% одобрение и финансовият министър Петър Чобанов с 13,9% одобрение.
Президентската институция получава одобрението на 18,2% от участниците в проучването на Института за модерна политика.