С една година се отлага принципът на „финансовата обвързаност" на подслушванията в страната. Вместо да влезе в сила от 1 януари 2014 г., това ще стане през 2015 г.
Така МВР и прокуратурата няма да плащат за подслушване и през следващата година, както бяха първоначалните намерения.
Между първо и второ четене има три дни за отправяне на предложения от страна на депутатите, предаде БНР.
Това гласят промените в Закона за специалните разузнавателни средства, които бяха приети на първо четене в парламента.
Общо 163 народни представители участваха в гласуването. 90 от тях бяха „за", 67 гласуваха "против". Шест се "въздържаха".
Трябва да се изчисли колко точно струват отделните СРС-та, обясни Атанас Мерджанов от БСП по време на дебатите в парламента. За ефективното прилагане на принципа на финансовата обвързаност сега е да бъдат проведени достатъчно изследвания по остойностяването и необходимите финансови разчети за това какви средства трябва да бъдат планирани за използването и въвеждането на СРС-та", каза той.
От своя страна депутатът от ГЕРБ Веселин Вучков обясни, че отказът от принципа за финансова обвързаност дискредитира изцяло реформата в сектор "Сигурност".
"Изведохме СДОТО от МВР и направихме Държавна агенция "Технически операции". Увеличихме бюджета на това звено от 20 на 43 милиона лева. Създаваме нови административни звена без да се докосваме до съдържателната част на проблема", обясни той.
"За повече от шест месеца два пъти увеличение на използваните СРС-та от Държавната агенция "Национална сигурност". Бюджетът на ДАНС за следващата година бе увеличен с 27 милиона лева. Издръжката на ГДБОП в рамките на министерство на вътрешните работи през последните години беше около 20 милиона. За какво са необходими останалите седем милиона уважаеми дами и господа, дали това не е бюджета на специализираната дирекция "Технически операции" на ДАНС", коментира и Красимир Ципов.
От ГЕРБ прогнозираха, че след година отново ще се поиска отлагане на влизането в сила на принципа на финансовата обвързаност.