От х:

Днес в x:

Рекордна радиация в подпочвените води под ”Фукушима-1”

Концентрацията на радиоактивни вещества в подпочвените води под японската АЕЦ "Фукушима-1" е нараснала до най-високото си равнище от момента на аварията през март 2011 г., съобщи компанията оператор на централата ТЕПКО.

По данни на компанията равнището на радиация в пробите вода, взети от техническия кладенец източно от втори енергоблок, е било 1,3 милиона бекерела на литър, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА. Пределната норма за изливани в океана течности е 60 хиляди бекерела.

От водата се излъчва силно бета-лъчение, което показва, че тя съдържа стронций-90 и тритий, казаха от ТЕПКО.

Компанията изяснява причините за повишаването на концентрацията на радиоактивни вещества в подпочвените води. По предварителни данни това може да се дължи на повреди в помпите.

Изтичането на заразена вода е един от главните проблеми, с които се занимават ликвидаторите на последиците от аварията във "Фукушима-1".

В подземните помещения на енергоблоковете, в дренажната система и в специалните резервоари на територията на централата са се събрали повече от 360 хиляди тона вода с различна степен на съдържание на радиоактивни вещества.

Миналия месец във "Фукушима-1" започна вторият етап от ликвидирането на последствията от аварията.

Ще бъде извлечено отработеното ядрено гориво от специалните резервоари над Четвърти реактор. Предстои изваждането на 1535 касети с горивни пръти, 202 от които нови, от резервоара, разположен на нивото на сградата, в която се помещава Четвърти реактор.

Една касета с горивни пръти е висока 4,5 м и тежи около 300 кг.

ТЕПКО се надява, че ще извади всички касети до края на 2014 г. До края на 2015 г. е предвидено да бъде извлечено отработеното ядрено гориво от резервоарите в горната част на другите три пострадали реактора. То е доста по-малко.

Ориентировъчно през 2020 г. ще започне третият и най-сложен етап от ликвидирането на последствията от ядрената авария - извличането на разтопеното ядрено гориво, което се смята, че е изгорило предпазното покритие на три реактора и се е събрало във външните защитни обшивки.

Очаква се тази операция да продължи 30-40 години.

Нейните перспективи обаче са неясни, предвид факта, че ТЕПКО дори не е разработила още технологиите, необходими за извличане на разтопеното ядрено гориво.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини