От х:

Днес в x:

България има най-добрия и евтин интернет в света

Качеството на интернет връзката е най-добро в България. Това посочва компанията Ookla в своя нов анализ на световния интернет.

Според анализаторите интернет връзката в у нас има R-Factor 89.35 от максимален 94. По този показател страната се нарежда на първо място в света. В R-Factor се комбинират няколко критерия, включително реално качество на връзката, което се измерва в загуба на пакети, както и личното усещане и мнение на потребителя, съобщава dnevnik.bg.

На второ място се нарежда Румъния с R-Factor 88.96, а на трето е Швейцария - 88.47. Средно за света R-Factor е 84.65.

Според Ookla България има и най-евтиния интернет в света. У нас средно един мегабит струва 52 цента. Румъния отново е на второ място с 60 цента, а на трета позиция е Латвия с 83 цента. Средно по света един мегабит струва $7.04.

Ситуацията обаче се променя, когато цената на интернет достъпа бъде измерена спрямо брутния вътрешен продукт на глава от населението. Тогава страната ни пада до 17-а позиция. Румъния е на 11-о място, а класацията по този критерий се оглавява от Люксембург, Дания и Исландия. За сравнение, в Люксембург един мегабит струва средно около $3.10.

Люксембург е и страната с най-достъпен интернет от гледна точка на абонаментни планове. Средната цена там е $58.43 на месец. Но когато абонаментите отново бъдат приравнени спрямо БВП на глава от населението, тогава България пада до 40-а позиция въпреки най-евтиния си интернет. Средно един абонаментен план у нас струва $14.81 на месец, изчисляват от Ookla. На практика българите не усещат по джоба си факта, че разполагат с най-евтиния интернет в света.

Средната скорост на теглене на файлове у нас е 29.12 Mbps при 16.20 Mbps средно за света. По този показател на челното място е Хонконг със 71.03 Mbps. В Румъния средната скорост на теглене е 50.82 Mbps.

Данните на Ookla се генерират от сайтовете за изчисление на интернет връзката Speedtest.net и Pingtest.net. Те са много популярни сред интернет потребителите, като всеки може да изпробва собствената си връзка. Ако желае, може да попълни и въпросник, с което да участва в проучването. В информационния масив има 1.5 млрд. записа, които изграждат и резултатите от проучването.

Източник: dnevnik.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини