От х:

Днес в x:

Аферата Костинброд приключи с обвинение за чиновник. Преглед на печата

Темата за бежанците продължава да е сред най-отразяваните във всекидневния печат

„Върховният комисариат на ООН за бежанците не е имал предварителна информация за бежанските центрове във "Враждебна" и "Военна рампа", нито за условията в тях. Звеното не ги е одобрявало. Това обявиха от комисариата на ООН у нас и така опровергаха думите на шефа на Агенцията за бежанците у нас Николай Чирпанлиев, че двата лагера са съгласувани с международната организация. След като лагерите били открити, хората от ООН ги посетили още в края на септември и дали предписания до агенцията как да се подобрят условията за живот там.
В понеделник БНТ излъчи филм, заснет със скрита камера, за мизерията в бежанските лагери във "Враждебна" и "Военна рампа". От ООН обявиха, че от медиите научили за тях. Шефът на Агенцията по бежанците Чирпанлиев обясни, че Министерският съвет вече е гласувал устройствения правилник за нови щатни бройки за двата лагера, което ще позволи наемането на лекари, хигиенисти, охрана, преводачи на граждански договори." - в. „Стандарт"

„500 бежанци могат да започнат работа у нас, заяви министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов в Пловдив.
По думите му това е заложено в една от програмите в националния план за действие по заетостта. Идеята е да предложим на тези, които имат статут на бежанец, възможности за изучаване на български език, мотивационно обучение и квалификации, обясни министърът.
Според него обаче има проблем, свързан с квалификацията на бежанците, защото по-голямата част от тях нямат никакви документи..." - в. „24 часа".

„Нямаме възможности на територията на София да предоставим общински сгради за бежанци, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова на журналистически въпрос по повод недостига на места за имигранти от Близкия изток, които идват у нас. Днес тя инспектира докъде са подготвителните дейности за започването на работа на съоръженията от първия етап на завода за отпадъци.
"По въпросите за бежанците всяка институция трябва да си върши работата, но всички ние да работим в координация, за да не си прехвърляме отговорности, защото това интересува хората", каза още тя, попитана за размяната на реплики между отговорните институции. Според нея за съжаление институциите по-често не са достатъчно подготвени за която и да било криза, която идва. "За мен е много важно как реагираме, когато дойде кризата", каза още кметът и добави, че по темата за бежанците "аз лично се изказвам не като политик, а като гражданин, като кмет на града, загрижена за ситуацията". 
Още след първите дни, когато от местната управа са получени сигнали от живеещи около центровете за настаняване на бежанци, са осигурени допълнително присъствие на Общинска полиция и контейнери за отпадъци, които се събират по-често..." -  в. „Дневник".

„Центровете за настаняване на бежанци в софийските квартали "Военна рампа" и "Враждебна", в които над 1000 души живеят в изключителна мизерия, се оказаха прясно ремонтирани. Това показа проверка на "Сега". Изпълнителят "Гея-Дек" ЕООД е избран без търг заради спешността на случая. За целта Министерският съвет отпуска 565 хил. лв., с които да се закърпят сградите и да се доставя храна. Резултатът е - натъпкани като животни хора, спящи на земята или на походни легла, разбити и наводнени тоалетни, падаща мазилка, счупени стъкла, неизмазани тухли около дограмата, липса на кухни и купища отпадъци.
Емил Ивков, управител на "Гея-Дек", обясни пред "Сега", че поръчката за "Враждебна" му е била възложена на 23 септември, но е чакал 4 дни, за да се прехвърли собствеността от Министерството на земеделието, чиято е сградата, на Министерството на вътрешните работи. На 28 септември сутринта започнал ремонтът и го завършил след идването на няколко автобуса с чужденци. Думите на Ивков се разминават с видяното от "Сега" - на 26 септември там вече живееха доста бежанци. Според сайта на самата Агенция за бежанците първите обитатели във "Враждебна" са настанени още на 19 септември, а към 25 септември там са живеели 475 души. Не е ясно как при това положение е правен основен ремонт на сградата...
В другия бежански център - в кв. "Военна рампа", на "Гея - Дек" е бил възложен единствено преглед на парното, което не е централно..." - в. „Сега".

Вестниците във вторник цитират и президента Роден Плевнелиев по темата за интеграцията на България в Шенген..

„Президентът Росен Плевнелиев обяви, че в България отлагането на приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство се тълкува по-скоро като политически, отколкото като технически въпрос.
На пресконференция след срещата си с хърватския държавен глава Иво Йосипович, Плевнелиев поясни, че е "технически очевидно за всички, включително за Европейската комисия, която многократно категорично се произнесе след направените инспекции в България, че ние сме готови и работим ефективно."
"Дори много по-добре отколкото други държави на границите си. Комисията е категорична, че България и Румъния са технически готови и си вършат добре работата", допълни Плевнелиев.
Той припомни, че България е приела компромисен вариант, който е двуфазен - първо въздушните и морските граници, а по-късно и сухопътните граници и допълни, че страната ни очаква бързо решение..." - в. „Стандарт".

„За България е важно да се интегрира в Шенгенската система, за да може с една виза бизнесмени, туристи и посетители да се движат навсякъде. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на съвместна пресконференция с президента на Хърватия Иво Йосипович.
"При мое посещение в Турция, в азиатски държави, в много други държави, които са свързани с България, винаги ни се поставя темата - защо се получава така, че примерно руски туристи, украински туристи, турски туристи, бизнесмени от много други десетки държави получават по-трудно виза за България, отколкото за ЕС, Шенгенска виза. Затова за нас е важно да се интегрираме в Шенгенската зона, за да може бизнесмени, туристи, милиони посетители свободно, с една виза да се движат навсякъде. Това е важно и за Хърватия, и ние споделихме днес нашия взаимен опит", посочи държавният глава.
В България, ние тълкуваме отлагането на приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство, като по-скоро политически, отколкото технически въпрос, заяви той..." - в. „Труд".

Всекидневниците съобщават и за развитието по случая с намерените в Костинброд изборни бюлетини, които предизвикаха скандал деня за размисъл преди парламентарните избори.

„Росен Желязков, главен секретар на бившия кабинет, е обвинен за престъпление по служба по случая с намерените на 480 хил. бюлетини в печатницата в Костинброд ден преди предсрочните избори тази пролет. В момента Желязков е с мярка за неотклонение "подписка", съобщават от Софийската градска прокуратура.
Tова се случва след петмесечно разследване и 30 дни след обещанието на главния прокурор Сотир Цацаров, че скоро ще има обвинение, а до два месеца и обвинителен акт по случая.
Според повдигнатите обвинения като главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков се е опитал да набави облага за печатницата "Мултипринт" ООД в периода 27 април 2013 г. - 12 май 2013 г., като не е изпълнил служебните си задължения. Обвиненият не е осъществил контрол върху дейността на административните служители на Министерския съвет, отговарящи за изпълнението на задълженията на "Мултипринт" ООД по договор за изработка и доставка на 8 343 000 бюлетини.
След като бюлетините бяха намерени, се оказа, че в печатницата е имало 475 417 бюлетини над планирания брой. Напълно годни за употреба от тях са били 351 075, с лош печат - 59 256, а скъсани и напълно негодни (технологичен брак) - 62 420..." - в. „Дневник".

„В специализираното звено на Софийската градска прокуратура вчера Желязков бе привлечен като обвиняем за престъпление по служба, извършено от длъжностно лице. 
Той е на свобода срещу подписка. Бившият главен секретар не отговаряше вчера на мобилния си телефон. С есемес той обясни, че на този етап се въздържа от коментари по темата. 
Преди дни главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че се очаква обвинение по случая "Костинброд".
"Въпреки задълженията си по устройствения правилник на МС и неговата администрация
Желязков не е осигурил строг контрол върху  отпечатаните бюлетини и манипулациите с технологичния отпадък", съобщиха вчера от прокуратурата. Целта била да набави облага на печатница "Мултипринт".
Според обвинителите бившият главен секретар на МС е трябвало да следи отчетността върху чистия тираж и заприходяването на всяка отделна бройка. "
От бездействието му са настъпили немаловажни вредни последици", смятат от СГП..."  - в. „24 часа".

„Прокуратурата не откри престъпна група, която да е повлияла на изборите
Скандалът с намерените над 470 хиляди бюлетини в костинбродската печатница ден преди вота бе раздухан от ТВ7 и стана повод за активна предизборна агитация срещу ГЕРБ в деня за размисъл....
Според разследващите Желязков не е упражнил ефективен контрол върху подчинените си, които са се занимавали с печатането на бюлетините.
Скандалът с "Мултипринт" се развихри ден преди парламентарните избори на 12 май...
От ДПС обявиха, че прокуратурата трябва да разследва опит за държавен преврат, а БСП нарекоха казуса заговор срещу демокрацията. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък обяви, че акцията срещу печатницата им е свалила 5-6% от подкрепата на хората. Впоследствие стана ясно, че сигналът за готвена изборна фалшификация в Костинброд е бил подаден в прокуратурата от червената депутатка Мая Манолова.
От държавното обвинение заявиха, че са имали и сигнал, според който надпечатаните бюлетини е трябвало да бъдат превозвани в коли с двойно дъно. Зам. градският прокурор Роман Василев обаче заяви, че до реализация по него не се стигнало, тъй като изтекла информацията за печатницата. Според обясненията на собственика на "Мултипринт" - Бончев, тези бюлетини са технологичен брак. От прокуратурата обаче заявиха, че броят им е прекалено голям..." - в. „Сега".

Вестниците продължават да следят и протестите срещу правителството.

„За 123-а поредна вечер недоволни граждани се събраха в столицата на протест срещу кабинета „Орешарски", предаде „Фокус".
Протестиращите се събраха пред сградата на Министерски съвет след, което се отправиха към сградата на Народното събрание. Там те скандираха „Оставка" и „Червени боклуци".
Също така недоволните граждани свиреха на свирки, тупаха на барабани и развяваха българските знамена." - в. „Труд".

„Протестиращите пред сградата на Министерския  съвет в центъра на София са били около 100 към 19.40 ч., съобщиха от пресцентъра на МВР.
Малко след този час шествието е тръгнало. Няма данни за инциденти. Полицията продължава да осигурява обществения ред и сигурността."  - в. „24 часа".

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини