От х:

Днес в x:

Обръщение на Районния мюфтия по случай Курбан Байрам

Уважаеми Братя Мюсюлмани, скъпи приятели.,

На 15.10. 13. / Вторник ще отбележим  Курбан Байрам.

В Исляма имаме два основни празника – Рамазан Байрям и Курбан Байрям.И двата са свързани с предварителна подготовка.В месец Рамазан вярващия мюсюлманин говее, дава милостиня (зекят), Кланя теравих ... и накрая Аллах го дарява с този празник.А при Курбан Байрям историята е интересна – пратеникът Ибрахим дълги години е нямал дете. Той вдигнал ръце и е помолил „О, Аллах, ако ме дариш със син, аз след време ще го направя жертвоприношение в твоето име.” Аллах го дарил с дете, но Ибрахим забравил за обещаното. И след време в последствие на сънищата, които го спохождали, той решил да принесе  в жертва своя син.Но когато искал да го направи, Аллах пратил от небесата овен. И от тогава курбанът се отбелязва в Исляма. Курбанът символизира смирението на вярващия човек, неговата отдаденост към Бога. Тъй като в едно знамение Аллах  Теала свързано с искрения вярващ казва –„Моята молитва, моят хач, моят живот и моята смърт са единствено за задоволството на Аллах, който ме дари с този живот.” Мюсюлманинът е решен да даде своята жертва в името на Аллах.Това показва неговата висока вяра, неговата отдаданост към Аллах и за това той коли курбан.В една турска поговорка се казва, че с времето се купуват диаманти, но с диаманти не може да се купи време,за това този курбан се прави в определено време – това е десетия ден от месец Зилхиджа. Ден преди това събитие хаджиите се качват в местността Арафат край Мека– там, където първият пратеник Адем / Адам/ и неговата жена Хавва / Ева/, бяха опростени от Създателя. Всички вярващи хаджии биват опростени там. Причината да отбелязваме Курбан Байрям са хаджиите. Веднъж , че като даваме курбан, спасяваме своите синове, втори път,защото трябва да се знае, че нито месото, нито кръвта достигат до Аллах, а нашето смирение, достига до задоволството на Аллах.

     - Какво трябва да прави един мюсюлманин на Курбан Байрям?

    - Подготовката започва дни преди празника  с избирането на животното.Аллах казва – „Тези, които имат условия и не заколват курбан, нека да не идват при нас.” Това е един висок символ на религията, който трябва да се спазва, защото в едно знамение Аллах казва „Кланяйте се, правете намаз и правете курбан”. Хубаво е преди празника да се говее- тези ,които имат условия го правят  десет дни, а тези, които нямат – поне в деня преди Курбан Байрям. На самият празник се става рано и се отива на сутрешната молитва, която тази година ще се изпълни някъде към седем без петнайсет часа. След тази молитва проповедникът изнася лекция, свързана със значението на Курбан Байрям ,за посещенията на по-възрастните хора, за посещенията на гробищата, изобщо какво трябва да се прави на този празник. След това се прави празничната молитва, а след това вярващите целуват ръцете на по-възрастните и искат прошка от тях. Защото пратеникът Мохамед е казал, че човек е създаден така, че да греши. А най-добрият грешник е този, който търси опрощение от Аллах. И разбира се, ако си сгрешил пред хората, е редно да търсиш прошка от тях. След молитвата най-важното е в дома да се заколи жертвеното животно.Курбан може да се заколи в първите три дни на празника. Празникът заздравява приятелските отношения, отношенията между съседите, между хората от различните вери. На Рамазан Байрям ние раздаваме на нашите комшии баклава, на Курбан байрям – парче месо. Християните на техните празници ни дават козунаци и сладки-така че ние взаимно се поздравяваме и това укрепва връзките между нас, хората в България.

 Ислямската религия отдава голямо значение на подпомагането на нуждаещите се хора. Именно заради  това по време на месеца Рамазан (мюсюлманските пости) богатите мюсюлмани даряват милостиня, обясни той.
"Тази практика продължава и по време на Курбан Байрама със споделянето на парче месо с бедните хора, което заздравява братските и комщийските отношения.

В превод курбан означава "приближаване" и олицетворява приближаването на раба до Аллах.
Създателят на земното и небесното, на деня и нощта, на слънцето и луната, на явното и скритото изпитва човечеството с позитивното (богатство, здраве, успехи) и негативното (бедност, болести и проблеми) в живота, за да види дали хората, дарени с толкова блага, ще бъдат от смирените, благодарните и търпеливите.
Пратеникът Мохамед през 622 г. се пресели от Мека в Медина. След преселението си той сподели благата вест "Аллах ни дари с два празника" - Рамазан и Курбан Байрам. И двата празника са изпълнени с изпитание за вярващите мюсюлмани.
В Рамазан Байрам - за да празнуваш, трябва да си говял един лунен месец, да си дал милостинята зекят, пет пъти молитви на ден да си правил. И тогава поздрав и подарък от Аллах - Байрам!...
Курбанът ни показва, че животът наистина е преходен! Че след смъртта има отвъден живот и че с праведните ни дела може да бъдем от обитателите на рая".

В трудни времена живеем, но, ако сме мотивирани, вярвам, че хубавите времена ни очакват.

 С искрени пожелания,

 БЕЙХАН МЕХМЕД

Районен мюфтия

 Байрамънъз Мубарек олсун /  Честит Курбан Байрам.

 Сутришна молитва (Сабах  Намазъ) -  6: 55

Празнична  Молитва ( Байрам Намазъ) – 8: 02

 
 

Източник: kardjali.bgvesti.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини