От х:

Днес в x:

Половината българки с рак на гърдата не знаят, че са болни

Между 500 и 600 хиляди българки трябва да бъдат обхванати в скрининг за ранно откриване на рак на гърдата, смята доцент Георги Байчев, онкохирург от Военно-медицинската академия. По думите му световният опит показва, че това би намалило смъртността от заболяването с около 20 на сто във възрастовата група между 50 и 69 години, предаде БНР.

Методите в съвременната медицина вече откриват рака на гърдата от 6 до 8 месеца преди да бъде открит с мамограф, обяснява доцент Байчев. Според него генетичните тестове са най-ефективни за фамилно обременени жени.

"Най-доброто е да ходи редовно на лекар, да следва това, което специалистите й казват. Генетичните изследвания са страшно важни, но не можем да ги изваждаме от контекста на общото ни поведение.

У нас само 1,7% от жените с рак на гърдата се диагностицират в нулев стадий и то по случаен начин, докато в Съединените щати чрез скрининг се откриват 18% от болните с нулев стадий на рака", допълни той.

При липса на национален скрининг основното си остава поведението на всяка отделна пациентка, казва още доцент Байчев.

"Също толкова важно е да спазва определен начин на хранене - диета, да ходи всяка година на гинеколог, защото има връзка между гинекологичните и заболяванията на гърдата. Много са факторите, но генетиката безспорно си има своето място в ранната превенция", заяви той.

 

Над половината жени с рак на гърдата у нас не знаят за заболяването си. Според официалната статистика болестта застига една от 22 жени. За сравнение обаче в САЩ засегнатите са една на всеки осем жени. Според доц. Георги Байчев, у нас реално една от 10 българки има рак на гърдата, просто над половината не са ходили на лекар и не подозират за заболяването си.

"Лоша оценка на здравната ни система е фактът, че всяка трета жена получава диагнозата, когато болестта вече е в трети или четвърти стадий, тоест – твърде късно за лечение. През август оперирах за първи път от много години пациентка с карцином ин ситу - тогава туморът е съвсем в начален стадий и е напълно лечим", изтъкна доц. Байчев. Жената е открита толкова рано в рамките на първата национална скринингова програма „Спри и се прегледай". Мечтата на всеки онколог е пациентите му да са с "ин ситу" карциноми, защото тогава заболяването се овладява напълно със съвременните терапии, каза още специалистът. Във ВМА разполагат със съвременни диагностични методи, които позволяват при жени с фамилна обремененост да се откриват туморни клетки до 8 месеца, преди те да са станат видими за мамографа. Вече има и модерни ехографи, но златният стандарт като изследване за откриване рака на гърдата си остава мамографът, подчерта доц. Байчев.

Ранна диагностика обаче може да се постигне само ако държавата инвестира повече пари за профилактика. В Австралия например за рака на гърдата се харчат 331 млн. долара, като една трета от парите отиват за скрининг – при него на преглед се викат здрави жени, избрани на случаен принцип в определена възрастова група. Резултатът е, че половината от новооткритите случаи са в начален стадий.

За да има успех една скринингова програма, тя трябва да обхване с преглед на мамограф поне 70% от рисковата възраст между 50 и 69 г. Това прави около 500 000 жени у нас. По проекта „Спри и се прегледай" у нас до края на декември е предвидено да се прегледат 50 000 жени, което е една десета от необходимото.

Източник: bolenzdrav.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини