Два варианта за увеличение на възрастта за пенсиониране предлага Осигурителният институт. Това става ясно от анализ на НОИ, внесен в Консултативният съвет за стабилизиране на осигурителната система, съобщи bTV.
Анализът на НОИ предлага 2 варианта за увеличение на пенсионната възраст спрямо продължителността на живот. Експертите са единодушни, че такава взаимовръзка трябва да бъде въведена, защото ще служи като автоматичен механизъм за увеличението на възрастта - т.е. увеличението ще зависи от обективни критерии, а не от настроенията и целите на различни политици.
Най-общо казано, според първия вариант увеличението на възрастта ще започне от2016 г. А според втория вариант първо ще се изравни пенсионната възраст за мъже и за жени, и чак след това тя ще започне да расте спрямо това колко дълго живеят едните и другите.
В анализа си обаче, експертите от НОИ са написали, че преди да се избере един от двата варианта, трябва да се даде отговор на много други важни за оцеляването на системата въпроси.
Двете предложения на НОИ стъпват върху отчетени, а не прогнозни данни за продължителността на живота у нас. И се отнасят само за хората, работещи в най-масовата - трета категория труд.
Според първото - след замразяването през2014 г., възрастта и за двата пола ще скочи с по 4 месеца през2015 г. А от2016 г. нататък ще се увеличава с по 4 месеца за жените и с по 2 за мъжете, но не всяка година, а веднъж на 4 години.
С тези темпове възрастта за двата пола ще се изравни чак през2059 г., когато ще достигне 67 години.
Според другото предложение пък от2015 г. възрастта ще се повишава с по 4 месеца на година. През2018 г. ще достигне65 г. за мъжете и ще спре да расте за тях до2027 г., за да дочака възрастта на жените също да стигне толкова. А от2028 г. нататък възрастта ще се повишава с еднаква стъпка и за двата пола спрямо средното нарастване на продължителността им на живот.
Всъщност, в анализа на НОИ се посочва, че преди да се реши как да се увеличава възрастта за трета категория труд, трябва да се реши дали това увеличение ще се въведе и за останалите категории. И дали ще се даде възможност на хората, за които новите условия са непосилни, да се пенсионират по-рано с намалена пенсия.
„Ние не трябва да поставяме каруцата пред коня - трябва да решим тези въпроси, защото тези въпроси са фундаментални", коментира Григор Димитров, член на Консултативния съвет и експерт в БСК.
„Не могат тези работи да бъдат вършени на парче. Просто резултатът ще бъде като всички други резултати, които досега сме постигали. Друг е въпросът, че на политиците общо взето не им пука от тая работа", заяви Димитър Манолов, член на Консултативния съвет и вицепрезидент на КТ „Подкрепа".
Тежките дебати за това как да оцелее пенсионната ни система най-вероятно ще продължат и през цялата2014 г. В Дания от 2024 до2027 г. възрастта ще се увеличи от 65 на 67 години. След това ще се коригира със средната продължителност на живота, като промените ще се преизчисляват на всеки 5 години, а ще се гласуват от Парламента 10 години преди да влязат в сила с цел да бъдат плавни и предсказуеми.
В съседна Гърция пък предстои изравняване на възрастта за двата пола, като от2021 г. възрастта ще се коригира в съответствие с промените в продължителността на живота на всеки 3 години.