Стопът за чуждия зарзават се отразява на родните производители освежаващо, коментираха стопаните от Любимец.
След като от близо месец държавата затегна коланите за вносителите на плодове и зеленчуци с масираните проверки по границите и тържищата във вътрешността на страната, българските стопани по-лесно намират пазари за стоката си.
„Изкупните цени на едро не са повишени, но пък напоследък се радваме на по-голямо търсене на нашата стока“, разказа един от големите производители на дини и пъпеши в Любимец Елена Тенева.
Само преди месец тя и колегите й демонстративно изхвърлиха направо на пътя продукцията си в знак на протест от липсата на защитни механизми за плодовете и зеленчуците бг.производство и дъмпинговите цени на вносните. Протестната вълна на производителите мина през цялата страна и българските фермери настояха да се осигури спокойната им работа и пазар за родното производство.
„Вече почти няма външна стока на пазара в Любимец. Това е добре, защото българинът заслужава да яде качествен зарзават, а не да се тъпче с нитрати, само заради ниските цени“, разсъждават в Любимец. Килограм домати на тържището там се търгува на едро за 35 ст. Само преди месец обаче цената се била сринала до 30 ст. и производителите оставили за известно време стоката да гние направо на корените. Нямаше смисъл да прибираме. Надникът, който плащаме на ден на берач е 20 лв. „Сметката ни не излизаше и затова зарязахме стоката на полето“, казват собствениците на зеленчуковите градини. Сега 5 ст. върху цената на килограм малко по-добре „връзват общата кесия“.
Напоследък бостанджиите отчитат и раздвижва не пазара на бг. дини и пъпеши. Килото на динята на любимешкия пазар на едро върви между 9 и 10 стотинки. Пъпешът се търгува за 50 ст.
Въпреки, че все още лъвския пай в търговията на зарзават остава за прекупвачите, производителите са обнадеждени, че поне трудът им не отива на халос, а успяват макар на по-ниски цени да избият от количеството продажби. Бостанджиите са доволни и от факта, че тази година дините и пъпешите са включени в списъка на плодовете и зеленчуците, чиито производители ще получат по 44 лв. на декар евросубсидии за торове, семена и препарати.
М.Манолова