Най-голямата онлайн банка в Русия стана жертва на дребния шрифт в собствения си договор, след като чиновници са открили сметка на клиент без да забележат, че той е променил условията в своя полза.
42-годишният Дмитрий Агарков открива сметка в банката "Тинкофф кредит системс" през 2008 г., но променя условията, като залага глоби от по няколко милиона рубли за всяко потенциално прегрешение на банката.
След като банката прекратила договора на своя клиент миналата година обаче той потърсил правата си в съда, който пък отсъди в негова полза и опрости всичките му дългове към "Тинкофф кредит системс".
Съдът се обоснова с факта, че банковите служители е трябвало да прочетат условията в договора преди да го одобрят.
Въпреки съдебната победа Агарков внесе допълнителен иск срещу банката - за 24 милиона рубли, или 550 хиляди евро - сума, която тя все още му дължи от глобите, които са били предвидени в одобрения от нея договор.
През 2008 г., 42-годишният жител на Воронеж Дмитрий Агарков получава по пощата рекламно предложение за откриване на сметка от банката "Тинкофф кредит системс".
В плика с рекламната брошура е приложен и самият договор, който изисква само данните и подписа на потенциалния клиент.
След като клиентът върне договора по пощата и банката го одобри, той получава новата си кредитна карта, също по пощата.
Дмитрий Агарков обаче не харесал приложените условия. Затова сканирал договора и ги поправил - премахнал е всички такси, сложил си е "неограничен" кредитен лимит и е намалил кредитната лихва на 0%.
За да се подсигури изцяло, е добавил изречението "клиентът не е длъжен да плаща каквито и да било такси или глоби, наложени от банката".
Освен това, той наложил собствена глоба от 3 милиона рубли (70 000 евро) за всяка едностранна промяна, която банката направи в условията, както и допълнителна глоба от 6 милиона рубли, ако банката реши да прекрати договора му.
Като капак, Агарков е открил собствен уебсайт ( tcsbank.at.ua ), регистриран в Украйна, където е публикувал тези свои условия, и е вписал именно този нов интернет адрес в договора, а не истинския адрес на банката ( tcsbank.ru ).
Пред вестник "Комерсант" Агарков обяснява, че дори не предполагал, че банката може да одобри договора.
Когато това се е случило обаче и той е получил новата си карта, Агарков е започнал да ползва картата съвсем съвестно.
Според адвоката му Дмитрий Михалевич, "ако е поискал, условията са му позволявали да си купи малък остров в Малайзия, и сега банката щеше да бъде принудена да го изплаща".
Агарков не е злоупотребил с картата си обаче, а просто е отказал да плати няколко натрупали се глоби.
Банката му прекратява договора и го съди за 45 000 рубли (1000 евро), но съдът се произнася в полза на Агарков и постановява, че договорът си е съвсем легален.
Съдът му опрощава всякакви глоби, но все пак го кара да си плати дълговете към банката, равни на 19 000 рубли (450 евро).
Въпреки това обаче Агарков твърди, че щом договорът е легален, значи - според условията в него, банката му дължи общо 24 000 000 рубли, или повече от половин милион евро.
Собственикът на банката - бизнесменът Олег Тинков - твърди, че банката му няма дребен шрифт в договора си, определи кражбата като "грях" и каза, че според него Агарков трябва да лежи в затвора за измама.
Адвокатът на Агарков - Дмитрий Михалевич, обаче каза, че банката е подписала документа без да прочете условията.