Три пъти са намалели подслушванията в сравнение с декември 2012 г., съобщи на пресконференция министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Той уточни, че към 2012 само ГДБОП са подслушвали повече, отколкото сега всички взети заедно.
Директорът на ДОТО Цветан Китов заяви, че ще има промяна в прилагането на СРС. Първата мярка е създаване на регистри за контрол на използването на технически средства за СРС – всички СРС ще бъдат вписвани и номерирани. Въвежда се ред за съхранение и използване на техническите средства за прилагане на СРС. Това гарантира, че във всеки момент ще може да се знае къде са СРС, обясни Китов.
Друга мярка е изготвяне на инструкция, която регламентира отчетността и контрола на тази дейност. Ще бъде въведен и регистър за контрол на СРС. Предвижда се и регламентиране на реда за използване и съхранение на мобилната техника за контрол на GSM комуникатори. Предвижда се създаване, съхранение, отчитане и архивиране на логфайловете; документиране на режима на работа на мобилната техника; контрол и документиране маршрута на движение на мобилната техника и съотносимата към него информация за GSM клетките.
МВР предвижда също така да бъде въведено защитно-техническо маркиране („водна марка”) на аудио-видео файловете, получени в резултат на прилагане на СРС, съобщи още Цветан Китов. Той обясни, че с помощта на „водната марка”, ако някъде излезе СРС, ще е ясно къде е правено, от кой, кога. Водната марка ще остава дори и при вземането на фрагмент от файла, както и при презаписването му. Опитът за премахване на водната марка ще води до премахване на целия файл, обясни Китов.
Предвижда се изграждане на единна информационна система за експлоатация и контрол на СРС, сертифицирана по ISO 27000. Целта на мярката е управление сигурността на информацията и недопускане на нерегламентиран достъп и злоупотреба със служебна информация.
Друга мярка е въвеждане на технологични карти с описание на завършените технологични цикли за всеки способ при прилагане на СРС. Целта е да се контролира процесът и да се повиши ефективността му.
От МВР предвиждат създаване на развойно звено и учебен отдел за развитие и усъвършенстване на съществуващи методи за прилагане на СРС и разработване на нови. Ще бъде регламентиран редът за изпълнение на учебните задачи, така че да е сигурно, че методите се използват за учебни цели, а не за реално прилагане на СРС.