Младежите страдат от липса на самостоятелност и властта на своите родители, а старите хора - от близостта на смъртта. Но най-досадната криза тресе хората на 44 години.
Съгласно досегашните изследвания в тази област, психическото здраве на човек не зависи от възрастта му. Специалисти от САЩ обаче обориха това твърдение и са категорични, че пикът на депресията се проявява в 44-годишните хора.
Учените проведоха мащабно изследване, в което участие взеха 2 милиона души от Америка, Европа и някои други по-развити страни от останалите континенти.
По социален статус хората в проучването били представители на абсолютно всички групи - бедни, богати, семейни, разведени, мъже, жени...
В резултат на събраните данни учените съставиха график на щастието. Той категорично обориха досегашната теория. Съгласна новата, най-щастливи и удовлетворени от своя живот са младежите и възрастните хора. А тези на средна възраст депресията яко ги тресе.
Но защо точно 44-годишните са най-нещастни? Специалистите обясняват своята теории за възникване на кризисната възраст. Те считат, че на младини човек е окрилен от своите стремежи, мечти и желания. Но с течение на годините не всичко се случва според плановете, хората се разочароват, отпускат безсилно ръце и се отчайват.
По думите на един от авторите на изследването Андрю Освалд не всички стават рок-звезди или известни футболисти. Затова в края на 30-те и началото на 40-те си години хората осъзнават реалността и всичките проблеми, за които на младини не са и предполагали, че съществуват.
Приближавайки към старостта, на човек не му остава нищо друго, освен да се примири с житейските закони и отново да започне да се чувства добре. Към 50-те години хората започват да излизат от състоянието си на психически спад.
Нужно е само да осъзнаете, че кризата на 40-те е нещо нормално за тази възраст. Това ще ви помогне да преживеете този период. А когато достигнете 70 лета и ако сте в добро физическо здраве, ще имате отново чувството, че сте на 20.
Е, ще доживеем, ще видим...