24 часа: "Моята молитва" на Ботев остава, наказват чиновници
"Майце си", "Моята молитва" и "Елегия" на Христо Ботев няма да отпаднат от учебните програми. В министерството на образованието обаче ще има дисциплинарно уволнени за това предложение.
Това стана ясно от изявление на образователния министър Анелия Клисарова в парламента вчера. То бе предизвикано от гръмнал скандал с качен на сайта на ведомството проект за задължителна програма по литература, от който са отпаднали част от творбите на Христо Ботев, Никола Вапцаров, Димчо Дебелянов и др.
24 часа: Кървава луна, ПЕС и Вагнер в един ден
Луната и Земята ще се сближат максимално в неделя и вечерта лунният диск ще се вижда по-голям и по-ярък от обичайното. Явлението се нарича Супер Луна и според поверието тя носи бунтове и катаклизми.
На фона на тези природни събития утре се очакват и гръмки политически - в София ще заседава ръководството на ПЕС, чийто водач е Сергей Станишев. Пристига шефът на Европарламента Мартин Шулц. В социалните мрежи протестиращите се организираха с призива "Окупирай НДК".
Труд: Скандалът с "Тютюн" - много шум за нищо
"Майце си" и "Борба" на Христо Ботев, "Тютюн" на Димитър Димов, както и "Хамлет" на Уилям Шекспир остават в уроците на гимназистите. А по-важното е, че никога не са
махани оттам.
Нито от настоящите учебни програми, нито от проектопредложенията, изготвени преди година и половина.
Труд: Мистерия около Държавния резерв
От средата на май Държавният резерв пусна за продажба жито през Софийската и Пловдивската стокова борса. Мистерия е обаче дали агенцията продава 16 хил. тона пшеница или само 8000 тона. И на двете борси е обявено, че се предлагат по 8000 тона с обяснението, че се тества къде по-бързо могат да се намерят купувачи, разказаха пред "Труд" брокери.
Ако са пуснати наведнъж 16 000 тона, реална е вероятността житните резерви на страната да се окажат ометени, твърдят брокери. Съмненията, че резервът е празен, се засилват още повече, след като в края на април лъсна фактът, че запасите от пшеница в него драстично намаляват и той е 70% празен.
Стандарт: 1 милион за гафа с Ботев
Близо милион е похарчен за орязването на Ботев, Вазов и Вапцаров. За промените в учебните програми са дадени 912 000 лв. европари, заяви просветният министър Анелия Клисарова. И разпореди проверка в просветното ведомство за търсене на виновници и се закани да има уволнени. Министърът обеща, че класиците няма да бъдат пипани, за да не бъде потъпквано "нравственото и патриотично възпитание на децата". Клисарова заяви, че проектите са правени по времето на ГЕРБ и били "едни от подводните камъни" на предишното управление. Бившият зам.-министър Милена Дамянова обаче скочи, че проектите не са одобрени по нейно време. Те са качени на сайта на МОН с подписа на служебния зам.-министър Мариана Банчева, която поясни, че ги е пуснала именно за да бъдат подложени на обсъждане. Служебният премиер Марин Райков се разграничи от това решение и заяви, че това е станало в нарушение на негова заповед.
Стандарт: Преговарят за по-евтин ток с US централите
Държавата води преговори за намаляване на цените на тока от скъпите електроцентрали с дългосрочни договори. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката Драгомир Стойнев по време на Обществения съвет по енергетика. Най-вероятно става дума за ВЕИ производителите, както и за американските ТЕЦ-ове "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3", чийто ток се изкупува на най-високи цени. От думите на Стойнев обаче не стана ясно дали преговори се водят с всички или само с някои централи. Вероятно става въпрос както за едните, така и за другите. Според депутата от Коалиция за България Явор Куюмждиев, който също участва в заседанието на Обществения съвет, е време ВЕИ-тата също да понесат своята отговорност и да направят отстъпки в името на общия интерес и проблемите в енергетиката. Което вероятно означава, че с тях вече се водят преговори. В края на управлението на правителството на ГЕРБ тогавашният енергиен министър Делян Добрев беше започнал преговори с американските ТЕЦ-ове и една от тях дори е била склонна да свали цената. Което е възможно да се случи и сега, коментират експерти.
Монитор: Пускат евтин ток от АЕЦ „Козлодуй" за народа
АЕЦ „Козлодуй" ще заработи на пълна мощност и най-евтината енергия, която се произвежда у нас, ще се продава на българските потребители. Това е една от мерките, заложени в промените в енергийните закони, които вчера депутатите приеха на първо четене. С пакета от промени ще се създаде възможност цената на тока да падне с 5%, както това вече беше обявено и от изпълнителната власт, и от ДКЕВР. Същото важи и за ТЕЦ „Марица-изток 2", която дава втората най-ниска цена на енергията у нас. В момента държавната ТЕЦ работи с 60% от капацитета си, но това може да се поправи с отпадането на добавките и отпушването на износа.
Преса: Блокирана ли е държавата
Протести в страната всяка вече повече от седмица. Консултативният съвет за национална сигурност при президента не постигна вчера никакъв резултат. Президентът оттегли доверието си от правителството. Няма никаква комуникация между „Дондуков" 1 и 2. Най-голямата парламентарна група отказа да участва в работата на Народното събрание. Изправени ли сме пред институционална криза и какъв е изходът от създалото се напрежение - отговарят анализаторите на в. „Преса".
Сега: Соларните електроцентрали ще съдят държавата за 300 млн. лв.
Компаниите от Българската фотоволтаична асоциация ще искат да им бъдат възстановени парите, които енергийният регулатор им е събирал в продължение на около година под формата на цена за присъединяване - така наречената такса достъп, научи "Сега" вчера. Преди дни Върховният административен съд окончателно се произнесе, че таксата, която действа от миналия септември, е незаконна и ДКЕВР неправомерно е събирала пари от ВЕИ фирмите.
"Поискали сме юридическо становище, за да решим какъв ход да предприемем и да търсим правата си по съдебен път. Става въпрос за около 300 млн. лв., които ДКЕВР постановила да се събират от ВЕИ централите, за да ги присъедини. В момента изчакваме и становището на самата комисия, която все още се запознава с окончателното решение на ВАС", каза шефът на асоциацията Никола Газдов. В момента таксата се събира от трите ЕРП-та - ЧЕЗ, "Енерго-Про" и ЕВН по разпореждане на ДКЕВР, като част от парите отиват в НЕК.
Дума: ГЕРБ дали 1 млн. лв. за орязване на класиците
Над 1,075 млн. лв. са похарчени от правителството на ГЕРБ за правене на нови учебни програми. Те са част от проекта "За по-качествено образование" по ОП "Развитие на човешките ресурси", който трябва да бъде финансиран с 10 млн. лв., става ясно от електронната страница на Министерството на финансите. Един от тези проекти бе за учебна програма по български език и литература и според него от учебниците отпадат повечето творби на Ботев, Вапцаров, Вазов и други български и чужди автори. Виновните за скандала ще бъдат уволнени, увери министърът на образованието и науката проф. Анелия Клисарова и допълни, че творбите на класиците остават в програмата.
Снощи служебната зам.-министърка на образованието - Марияна Банчева, подписала промяната на учебните програми, заяви, че не съжалявала за отпадането на "Моята молитва". Според нея учениците не можели да изучават всички произведения на всички автори. Банчева е категорична, че учителите и експертите, съставили проекта, не трябва да бъдат уволнени, защото си свършили работата.