Два законопроекта за промени в Закона за политическите партии бяха приети от депутатите днес на първо четене, съобщи БГНЕС. Единият законопроект е внесен от Волен Сидеров и група народни представители.
Депутатите от "Атака" предлагат да отпадне държавната субсидия за извънпарламентарните политически сили. В мотивите към законопроекта от "Атака" посочват: "Смятаме, че изразходваните средства от държавата за финансирането на политическите партии са в размери, които несъответстват на възможностите на държавния бюджет, особено при тежката финансова и икономическа криза на страната. Практиката показа, че определени политически партии участват на изборите, не за постигането на политически цели и за осъществяването на обществено полезни каузи, а именно за да получат държавна субсидия. Ще следва така, както е в останалите европейски страни държавна субсидия да се следва и да получават парламентарно представените политически партии и коалиции, които на последните избори са прескочили законовата 4-процентова бариера". Атака искат и да отпадне възможността да се предоставят помещения за нуждите на извънпарламентарно представените политически партии.
Другият приет днес законопроект беше внесен от Янаки Стоилов и Мая Манолова от Коалиция за България. Те предлагат прекратяване на практиката "парите следват депутата". "През мандата на 41-ото Народно събрание станахме свидетели на прехвърлянето на средствата от държавната субсидия от една в друга политическа партия, което остави впечатление за задкулисни игри и за използване на партийната субсидия за користни интереси. С приемането на настоящия законопроект ще се преустанови практиката за субсидиране на отделни народни представители и на политически партии чрез тяхното фактическо присъединяване към други парламентарни групи. Така няма да е възможно да се правят злоупотреби и да се подменя вотът на избирателите", посочват вносителите в мотивите си към законопроекта.