Днес ще бъде отбелязан Световния ден за борба с Паркинсон.
Навсякъде по света болните, пациентските организации и техните партньори ще обединят усилия, за да привлекат вниманието на обществото към проблемите на страдащите, които наброяват над 6 милиона души. В България има около 20 000 с болест на Паркинсон, около 10% от тях са с тежка фаза на заболяването.
По този повод световния ден на болестта на Паркинсон Национален алианс на хората с редки заболявания и Национална организация на болните с късен Паркинсон ще отбележат официално деня в Заседателната зала на Български червен кръст. Пациенти в напреднала фаза ще изразят своята благодарност към лекуващи лекари, подкрепящи ги организации, представители на НЗОК за предоставеният им метод на лечение, който им дава шанса да се радват на живота, да бъдат активни, да работят и водят нормален живот. По тяхна инициатива лекуващи лекари от всички центрове по неврология в страната, ще получат кошници с червени лалета, световен символ на болестта Паркинсън.
Болестта на Паркинсон е бавно прогресиращо, хронично, невродегенеративно заболяване, което настъпва когато загинат или се увредят специфични мозъчни клетки, свързани с производството на допамин. Липсата на допамин предизвиква проявяването на болестта на Паркинсон и нарушения в двигателната активност.
Джеймс Паркинсон за пръв път през 1817 година подробно описва болестта и типичните й симптоми: треперене на ръцете и краката, прегърбване, неравномерна походка, тенденция към накланяне на тялото напред и нарушен говор. Съществува лечение, което се препоръчва при пациенти в напреднала фаза и вече 15 български пациенти се лекуват по този метод.
Лалето е символ на хората живеещи с Паркинсон. Историята на символа започва през 1980 година в Холандия. Холандският градинар Ван дер Верелд, който имал болестта на Паркинсон, селектирал специално лале с червена и бяла окраска, което кръстил Паркинсон. На 11 април 2005 година червеното лале е обявено за световен символ на болестта по време на конференция на 9-ия Световен ден на болестта на Паркинсон в Люксембург.