От х:

Днес в x:

Политика, Гугъл и Адел на „Оскарите”

Днес предстои най-бляскавата вечер в света на шоубизнеса. В „Долби тиътър" в Лос Анджелис ще се съберат най-известните и влиятелни холивудски личности, както и много ярки звезди извън кинобизнеса. Добрата стара Академия ще раздаде наградите си за 85-и път, които сякаш са неподвластни на времето.

Този път обаче нещата не стоят точно така. „Аурата" на церемонията овехтява и продуцентите й се заеха да я освежат, за да привлекат повече млади зрители сред постоянно намаляващата публика. Миналата година, за пръв път от почти 3 десетилетия, раздаването на музикалните награди „Грами" събра повече зрители от връчването на оскарите - 39,9 млн. срещу 39,3 млн.

Една от подмладителните процедури беше тихомълком смененото име на церемонията в „Долби тиътър". От „Наградите на Академията" то се трансформира в лаконичното „Оскарите". "Тази година променяме всичко. Няма да наричаме церемонията "85-ите награди на Академията", което е малко сковано, а просто "Оскарите", обясни копродуцентката Нийл Мерън. Говорител на филмовата институция обаче подчерта, че двата термина "Оскари" и "Наградите на академията" са взаимозаменяеми, пише "Монитор"

Промените са видими навсякъде - афишът на миналогодишната церемония гордо възвестяваше "84-ите награди на Академията", а на сегашния официален постер под снимката на водещия Сет Макфарлан е изписано лаконично "Оскарите".

С присъствието тази година на Адел - звезда, която по-често гостува на раздаването на музикални, а не на филмови награди, продуцентите искат да привлекат вниманието на младите хора. Това е и причината да изберат за водещ цапнатия в устата Сет Макфарлън. Преди две години се опитаха да постигнат същата цел с привличането на Ан Хатауей и Джеймс Франко, но резултатите се оказаха трагични и за 2012-а се върнаха към добрия стар Били Кристъл, който преди това беше водил 8 пъти церемонията.

Сет Макфарлън обаче има доста по-голям потенциал да се справи с поверената му задача. Като създател на култовите анимации Family Guy, „Американски татко" и „Шоуто на Кливланд" той e сред идолите на новото поколение. Автор е и на летния кинохит „Приятелю, Тед", който разсмя точно толкова хора, колкото и обиди. Резултатът обаче е налице - приходи от $535 млн.

По същата причина Макфарлън е и доста рискован избор. Чувството му за хумор е смятано за обидно от по-докачливите и консервативни членове на обществото, а и самите холивудски академични старчета не се славят с добре развито чувство за самоирония.

„Спокойно, няма да има шеги, неподходящи за деца под 14-годишна възраст. Ще гледам да се придържам, към обществено приемливия тон", обеща наскоро Сет Макфарлън, след което добави: „Само не знам дали ще успея да стигна навреме за церемонията, че човекът, който ще оправя басейна в къщата ми, ще дойде в четири и петнайсет следобед. Надявам се, че е не е нужно да почнем точно в пет и трийсет".

Извън „лековатата" част тази година, надпреварата за оскарите е подгизнала от политика. И това не е изненадващо, тъй като 2012-а беше белязана от президентските избори в САЩ.

Сред номинираните филми най-политически подплатен е "Линкълн" на Стивън Спилбърг, който дори получи подкрепата на бившия американски президент Бил Клинтън по време на церемонията по раздаването на "Златните глобуси" миналия месец. Филмът проследява борбата на Ейбрахам Линкълн, за да прокара 13-ата поправка на американската конституция за отмяна на робството. Съответно продукцията събра най-много номинации - цели 12.

Политическият трилър "Арго" на Бен Афлек, който обра всички призове в сезона преди "Оскарите", е вдъхновен от реални събития, свързани със служителите в американското посолство в Иран, взети за заложници през 1979 г. Това е дипломатическа катастрофа, коствала втория президентски мандат на демократа Джими Картър. Едно не особено дружеско намигване към партията на настоящия лидер на Америка.

Друг претендент - "Враг номер едно" на режисьорката Катрин Бигълоу, пък проследява ликвидирането на Осама бин Ладен и представя Барак Обама в доста благоприятна светлина.

До такава степен, че филмът беше пуснат в киносалоните едва след края на изборите, за да не облагодетелства кандидатпрезидентската му кампания. Политическите критики, които възникнаха във връзка с лентата, бяха съсредоточени главно около използването на мъченията за откриването на Бин Ладен. Ръководителите от ЦРУ и няколко американски сенатори не бяха съгласни с тезата, застъпена в сценария, че те са били основният елемент, довел до издирването и ликвидирането на ръководителя на Ал Каида.

Остри политически спорове предизвика дори "Джанго без окови" на Куентин Тарантино. Филмът разказва историята на чернокож роб, освободен от бял ловец на глави по време на Гражданската война. Лентата е изпъстрена с кървави сцени и „неудобни" думи, от които някои оперирани от чувство за хумор защитници на човешките права получиха киселини.

Междувременно анализатори отбелязаха, че Холивуд дава признаци на цветущо здраве, тъй като за пръв път от няколко години насам церемонията ще е доста оспорвана. Централната битка ще е между титана Стивън Спилбърг и относително младия режисьор Бен Афлек с филмите им „Линкълн" и „Арго".

Последните издания на "Оскарите" не бяха много славни за големите киностудии в Холивуд. "Артистът", който спечели през 2012-а, и "Речта на краля", победител през 2011-а, бяха разпространени от независимата компания "Уайнстийн". През 2010-а пък златната статуетка отиде при "Войната е опиат" на министудиото "Съмит ентъртейнмънт".

Надпреварата през 2013-а бележи агресивното завръщане на холивудските мейджъри с "Линкълн" на "Дисни" и "Арго" на "Уорнър Брадърс". Техните най-сериозни конкуренти се вписват в същата тенденция - "Животът на Пи" е на "Фокс", "Враг номер едно" е на "Колумбия", а "Клетниците" е на "Юнивърсъл".

Поблазнен от актуалността на церемонията, Гугъл също реши да се намеси. Тази година интернет гигантът за пръв път направи общ бизнеспроект с Академията. Гугъл пусна специален сайт, посветен на „Оскарите", в който освен подробна информация за събитието и номинираните са добавени и инструменти за отразяване прогнозите за победителите по категории. Посочени са модните тенденции на червения килим тази година и се предлагат виртуални разходки из родните места на звездите с Google Maps. Специално за случая в Google Play беше качена играта „Какво е да държиш в ръцете си Оскар", достъпна за всеки притежател на устройство с операционната система Android.

Източник: lifestyle.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини