Премиерът Бойко Борисов е разрешил и разпоредил публичното отваряне на досието "Буда", съобщи в. "Сега".
В неделя сайтът за разследваща журналистика "Биволъ" публикува документи, за които се твърди, че доказват, че през 90-те години Борисов е бил информатор на някогашната Централна служба за борба с организираната престъпност (ЦСБОП) с псевдонима "Буда".
Освен това според публикацията на "Биволъ" човекът, вербувал Борисов, е Младен Георгиев, който в момента е главен секретар на ДАНС.
Георгиев е бил изгонен от МВР заради изнасяне на информация към престъпни групировки през 1997 г., но е върнат на работа в МВР след като Борисов става главен секретар, съобщи още "Бивол".
Въпреки че пред в."Сега" премиерът признава, че има досие за него, което се казва "Буда", в интервю за в. "Преса", публикувано днес, Борисов отрича да е бил вербуван от ЦСБОП с думите, че това са пълни глупости.
Няколко часа по-рано вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, коментира, че показването в интернет на досието е сценарий, който се осъществява от определени сили в държавата.
Цветанов каза още, че няма нищо притеснително в това, което излиза.
По думите му дълги години се спекулира с подобна информация, но премиерът Бойко Борисов е този, който може да прецени и евентуално да реши тази информация да бъде изнесена публично.
Доколкото знам това е било през 1995-1996 г. и грифът "класифицирана информация" при всички случаи е изтекъл, отбеляза вътрешният министър и допълни, че е въпрос на процедура да се отвори официално и да се спрат подобни спекулации.
Преди избори винаги излизат подобни теми и спекулации, смята Цветанов.
По думите му една малка част от показаното в интернет пространството по този случай "вече сме чели през 2005 г., когато Бойко Борисов бе кандидат за кмет на София".
Тогава, уточни Цветан Цветанов, преди втория тур, почти всички, които ползваха интернет получиха на своите адреси подобна информация.
"През 2009 г. това отново бе актуална тема, през 2011 г. - някъде преди президентските и местните избори също се появи подобна информация и тогава се говореше за досието "Буда", допълни Цветанов.
По-рано днес журналистът Атанас Чобанов, който е един от хората зад сайта "Биволъ", и Димитър Иванов, последният началник на Шести отдел на ДС, коментираха въпроса дали Борисов е бил агент пред БНР.
"Трябваше ни техническо време, за да проверим документите, които публикувахме. По наши данни те са автентични, имат входящи номера и могат да бъдат проверени. Проверили сме ги и чрез други източници, които са работили в тези служби и които потвърждават, че те са антентични", заяви Чобанов.
Той заяви, че ще бъдат публикувани още документи и от тях ще станат ясни други неща.
"За да се стигне до този документ за утвърдено предложение за регистрация в оперативен отчет, това означава, че зад него има много дебело досие с отчети, които е писал Младен Георгиев за срещите си с Борисов. Това не случайно, тази регистрация ангажира държавата да пази своя сътрудник - както от неговите си оперативни лица, така и да му осигурява чадър от разработки", коментира още Чобанов.
Бившият началник в Държавна сигурност Димитър Иванов коментира, че оперативната литература е специална и за да се разбере, не е достатъчно само да можем да четем.
"Затова в случая не правим разлика между кандидат за вербовка, човек, който е подбран, заедно с други, за да се види дали има качества и агент. Това, което е публикувано, ако се разчете, означава следното: Съответният оперативен работник - Младен Георгиев, предлага на началника си - Спас Спасов, да бъде регистриран във вътрешно-ведомствения отчет Бойко Методиев Борисов.
Това не е рапорт за извършена вербовка и не е регистрация на агент. Това е информатор, неангажираща форма на сътрудничество. Моят отговор е, от това, което виждам, Бойко Борисов не е агент", заяви Иванов пред БНР.