От х:

Днес в x:

Референдумът виси на 14 000 гласа. Преглед на печата

24 часа: Референдумът виси на 14 000 гласа

На косъм от провала - 20,2%, е била избирателната активност на ядрения референдум в неделя, каза днес за "24 часа" отлично осведомен източник. "Съдбата на плебисцита може да бъде решена от няколко хиляди гласа", коментира експерт. "24 часа" изчисли, че 0,2% от избирателите, които по списъка на ГРАО са общо 6 949 120, са 13 898 гласа.

От 2,30 ч през нощта в понеделник и през целия ден в сайта на ЦИК беше изписано, че са "обработени 97,143% от протоколите на СИК в РИК". Според тях подадените гласове са 1 375 006. А 20% от избирателите са 1 389 824 души. Тоест разликата до 20% е 14 818 гласа. Данните за активността на референдума в сайта на ЦИК вчера бяха замръзнали на 17 ч от 27 януари, когато е отчетено, че са гласували 17,42% избиратели.

От ЦИК обясниха, че въвеждат повторно протоколите, заради вероятността от фирмата преброител ("Информационно обслужване") да има допуснати грешки.

 

24 часа: Борисов имал на бюрото си три кандидатури за наследник на Сергей Игнатов

Министърът на образованието проф. Сергей Игнатов подаде оставка вчера следобед заради скандала около фонд "Научни изследвания". Учени обвиниха ръководството на фонда в липса на прозрачност и корупция в последната конкурсна сесия, в която бяха раздадени 14 млн. лв.

По-рано през деня стана ясно, че оставка е подал и управителят на фонда Христо Петров.

Това се случи, след като премиерът Бойко Борисов покани на разговор учени по повод скандала. На срещата, продължила около 40 минути, присъства вицепремиерът Симеон Дянков. По настояване на премиера Сергей Игнатов не е бил там.

Бойко Борисов е запознал учените с доклада на инспектората на МС, който е констатирал над 60 нарушения в работата на фонда.

 

Труд: Октай иска свободата

Днес Октай Енимехмедов, който опря пистолет в главата на ДПС лидера Ахмед Доган, ще моли Софийския градски съд за свободата си.

Вчера в деловодството на съда постъпила молба, с която той иска арестът му, постановен седмица по-рано от районния съд, да бъде отменен. Магистратите тогава го задържаха с мотива, че насочвайки пистолет, е събудил у Доган страх за живота му.

 

Труд: 22 000 лв. глоба за паяците

Глоба от 22 000 лв. е наложена на Центъра за градска мобилност (ЦГМ), съобщи вчера шефката на Комисията за защита на личните данни Венета Шопова. Тя е подписала наказателно постановление за две нарушения, като за всяко санкцията е по 11 000 лв.

Комисията наказва дружеството, защото, както "Труд" писа, негови служители задължавали столичаните, кандидати за стикери за платено паркиране, да им дадат копия от личните карти, регистрационните талони на колите и нотариалните актове..

 

Стандарт: Белене на косъм

Атомният референдум с мъка събра 20% от българите пред урните. Така въпросът за строежа на нова АЕЦ стигна на косъм до парламента. Близо две трети от гласувалите около 1 400 000 казаха "да" за Втора атомна в Белене. За първи път ромските гета не окупираха урните, нямаше и автобуси с изборни туристи. В районите, където доминира ДПС, гласувалите също се брояха на пръсти. Партийният електорат масово не послуша волята на лидерите си. 23% от пусналите бюлетина гербери гласуваха със социалистите за нова АЕЦ, обяви "Галъп". Въпреки призивите на Кунева за бойкот голяма част от симпатизантите й отидоха до урните. 62,1% от тях пък дори подкрепиха "Белене".

Очаквано всички партии обявиха резултата за свой успех. ГЕРБ прие слабото участие като знак, че народът не се интересува от Втора атомна. "Имаше мач и ние бихме с 3:2", прегръщаха се на "Позитано".

Стандарт: Искат фонд за забавени заплати

Работници, които не получават заплатите си, също да могат да се възползват от Фонда за гарантиране на вземанията при фалит на предприятията, предлагат сини депутати. Те са внесли в парламента законови промени, според които служители, напуснали фирмата заради неизплатени възнаграждения, да имат право да си търсят парите от гаранционния фонд. Става дума за получаването на заплатите от последните три месеца преди напускането. Вносителите искат още самия фонд да може да образува производства по несъстоятелност за нередовни работодатели. Представителните организации на бизнеса и на синдикатите обаче заявиха, че не подкрепят сините идеи, въпреки че проблемът с неизплатените заплати се задълбочава. Днес те ще обсъждат законопроекта в комисията по трудово законодателство към тристранката. Има опасност от преждевременно и преднамерено напускане на работници, което ще доведе до източване на натрупаните 200 млн. лв. във фонда, алармира Българска стопанска камара.

Монитор: Сергей Игнатов и шефът на ДКЕВР аут

С трима души на ключови постове се раздели само за ден премиерът Бойко Борисов. Вчера следобед той уволни образователния министър Сергей Игнатов, след като сутринта шефът на фонд „Научни изследвания" Христо Петров подаде оставка. Заедно с тях си отива и председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев.

Преса: Може да има коалиция ГЕРБ-ДПС след изборите

Като имам предвид, че и за Бойко Борисов, и за Ахмед Доган и ДПС, тези избори са жизненоважни, може да има коалиция ГЕРБ-ДПС след изборите.. Защото след тях при загуба и неучастие във властта, могат наистина да последват много драматични събития и за единия, и за другия. Това каза в предаването "Лице в Лице" по бТВ известният професор Людмил Георгиев, който дълги години бе един от най-близките хора на Доган.

За говоренето на ДПС срещу ГЕРБ, Георгиев зададе следният въпрос: Не е ли това обратно говорене? И на Борисов срещу ДПС, и на ГЕРБ срещу ДПС. Казвам ви формулата, тя ще бъде в името на националното спасение. Вижте едно драматично сърцераздирателно изказване, вижте, уважаеми народе, ние се мразим, но в името на спасението на държавата, ние ще си стиснем ръцете, за да я спасим. Отвратителна история, каза още Георгиев. "Не мога да кажа в последните 3 години и половина какви разговори е имало между ГЕРБ и ДПС. Не знам за такова нещо. Не съм убеден, че не е имало разговори... В ДПС няма скрупули от това с кого ще се коалира. Защото местните трябва да бъдат захранвани и икономически и финансово, за да могат да стискат бай Хасан долу на нивата, той да не знае на кой свят се намира и да гласува за ДПС, защото си мисли 23 години по-късно, че може да се случи нещо лошо отново", каза още Георгиев.

 

Новинар: Борисов е приел оставката на министър Сергей Игнатов

Във връзка с извършената от Главния инспекторат на Министерския съвет проверка във Фонд „Научни изследвания" и свързаните с нея констатации и препоръки за подобряване на работата на фонда, премиерът Бойко Борисов поиска оставката на министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.

Сергей Игнатов депозира молбата си за напускане на поста и тя беше приета от министър-председателя. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

 

Сега: Под натиск от Брюксел Борисов поиска и получи три оставки за час

Три оставки поиска и получи премиерът Бойко Борисов, за да тушира проблемите, които правителството му има заради неспазване на европейски директиви и принципи. След като три месеца беше глух за драстичните нарушения в научния фонд, той изведнъж повярва на учените и реши да жертва просветния си министър Сергей Игнатов. Решението му идва дни преди лично председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу да изслуша учените в Брюксел.

Дума: Борисов уволни Игнатов и Семерджиев

"Цената на двата енергоблока на АЕЦ "Белене" през 2010 г. беше 6,3 милиарда евро. Бойко Борисов много добре го знае". Това заяви за ИТАР-ТАСС директорът на департамента за комуникации на "Росатом" Сергей Новиков. Той изрази учудване от изказванията на Борисов, че за строителството на "Белене" са били необходими 10 милиарда евро от държавния бюджет.

"През 2010 г. на преговорите в София едно от условията на българския премиер беше да не се правят разходи от държавния бюджет за проекта "Белене", разказа Новиков. "През ноември същата година в Москва ние предложихме да построим атомната централа за сметка на собствен финансов ресурс. Българската страна в зависимост от пакета, който ще запази, трябваше да покрие съответния дял от разходите за сметка на приходите от продажбата на произведената от станцията електроенергия с приблизителен срок на изплащане около 19 години. По този начин нито един лев от държавния бюджет нямаше да се похарчи", обясни Новиков (целия текст четете утре). Говорителят на "Росатом" добави, че по време на преговорите в Москва през 2010 г. българската страна е заела странна позиция, заявявайки, че "след като станцията ще работи на територията на България, то и всички приходи трябва да влязат в държавния бюджет".

 

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини