Кирил Гумнеров |
Забраната за тютюнопушене на закрито отново може да влезе в дневния ред на парламента. "Вкарвам закон, който е срещу забраната за тютюнопушене, защото смятам, че когато тази забрана беше внесена, не беше подплатена с реални факти", заяви независимият депутат Кирил Гумнеров пред NВТ, предаде Стандарт нюз.
Според него тази забрана е дискриминационна и ще доведе в момент на икономическа криза, когато и без това "малкият бизнес в България умира, до това, че не по-малко от 20-30 хиляди души ще останат на борсата". „И това са главно млади хора, защото в този бранш са заети главно младежи. Тук дори не говорим за бюджета, който ще бъде ощетен с поне 200-300 милиона. Ние предлагаме в данъчните закони да бъдат приети, след като падне забраната и се върне старото положение, да се пуши само и единствено в зали, които са обезопасени съгласно наредбата на Министерски съвет", каза Гумнеров.
Той е "за" това местата за пушачи да се облагат с четири пъти по-висок данък, отколкото е сегашният, а за местата за непушачи като бонус да бъде намален наполовина данъкът. "Защото логично е, че там, където заведенията и залите са за непушачи, влизат много по-малко хора.
По този начин ние искаме да се даде един бонус на тези ресторантьори, на тези собственици на ресторанти и заведения, които тръгвайки по този път решат, че за тях е по-важно да имат повече места за непушачи. И последният аргумент – ние искаме целият акциз, който е включен в стойността на цигарите, да отива за здравеопазване”, каза още Кирил Гумнеров.
"Решението на парламента за забрана на тютюнопушенето в закрити обществени помещения беше изключително мъдро. То беше в унисон с цялата световна линия за развитие на обществото и за грижата за неговото здраве", заяви пък доктор Гергана Гешанова от Коалиция без цигарен дим. Тя допълни, че това решение на парламента е в унисон с ангажиментите, които нашата страна е поела 2006 година, когато подписа Световната рамкова конвенция за контрол върху тютюнопушенето, което е един документ на Световната здравна организация.
„Ако отворите сайта на Националния статистически институт, ще видите, че за месец юни работните места са се увеличили с 11 000 души. Казват, че 30 000 евентуално може би щели да загубят работните си места. Все пак това са млади хора и ако случайно тази лоша прогноза се изпълни, те имат някакъв шанс да се реализират и в друг бранш. Факт е, че цигарите вредят на повече от 25 вида заболявания, които са едни от първите причини за смърт”, допълни доктор Гешанова.