36 са нашенците, които Интерпол е обявил официално на сайта си за издирване, показва разследване на “БЛИЦ” покрай горещата новина, че Таки няма да бъде върнат в България от ОАЕ. Някои от тях се търсят с години, но без особен резултат. Други вече са открити. Част от българските бандити са дирени по молба на чужди страни.Престъпленията, които са извършили издирваните, са различни - убийства, грабежи, трафик на оръжие и наркотици, измами и кражби... Някои дори са осъдени задочно у нас или в чужбина. В списъка на Интерпол с червена бюлетина са дадени и данните на бандитите-чужденци, които българските служби търсят чрез Интерпол – руснакът Игор Владимирович Ломаев на 46 г., който се издирва за измами; с двойно гражданство – турско и българско, е осъденият в София за сексуални престъпления Емил Асенов Христов на 45 г., роден в Кърджали. Сред дирените от сайта в секцията на българската страница за кражби фигурира и руският гражданин Араслан Израпилов.
Интерпол обаче не разполага с негова снимка, както и с такава на турчина Хилми Гол на 58 г., обвинен в престъпления срещу живота и здравето. Споменато е обаче, че има осъдителна присъда от Старозагорския съд. Ветеранка сред издирваните обаче си остава Венета Атанасова Димитрова от Харманли. 7 години международната полиция търси с червена бюлетина по света симпатичната блондинка като особено опасна.
Нашенката обаче като че ли е потънала вдън земя и продължава да стои във всички възможни списъци на издирвани лица, включително и в този на Американската агенция за борба с наркотиците DEA. Като капак на всичко харманлийката е и в топлистата на нелегалните международни търговци на оръжие и експлозиви. Името й е качено в сайта на Интерпол на 7 ноември 2005 г. Според описанието Венета е висока 1,60, очите й са кафяви, а косата – руса. Три години след като Атанасова влиза в списъка на най-издирваните в света, тя е осъдена задочно от хасковски съдии на 16 години затвор за трафик на 6,700 килограма хероин на стойност половин милиона лева.
Любовникът й – сириецът Хюсеин Арус, пък получава 15 г. Двамата натоварват дрогата на 20 ноември 2005 г. в Истанбул и я пращат за Харманли, където пратката очаква братът на Венета – Димитър Димитров и хасковлията Тодор Плачков. Информация за наркотика обаче изтича и полицаите атакуват дрогата. Залавят я на паркинг „Дъга“ край село Брягово. Венета и нейният приятел разбират за провала и се скатават в Турция. Разследването показало, че основен бизнес на „Бони и Клайд“ била търговията с оръжие.
Шеф на международната престъпна група се оказала... Венета! Униформените разполагат с информация, че тя се е скрила в северната турска част на кипърската столица Никозия. 36-годишната нашенка няма проблеми, защото говори перфектно и турски език. 45-годишният Антони Цветков Цеков пък се издирва от Интерпол заради секспрестъпления. Той е роден през 1967 г., висок е 1,64 м, косата му е черна, а очите са описани, че са с различни цветове. Дупничанинът се издирва заради блудствени действия с деца. „Чичо Тони“, както е известен на властите, е осъден от съда в Кюстендил, но е изчезнал, преди да му щракнат белезниците.
Дознанието за блудство на Цеков е започнало още 2006 г. Срещу него са повдигнати обвинения за извършване на блудствени действия с две или повече малолетни лица, за съвкупление с деца, част от които от дома за сираци „Олга Стоянова“. „Строителният предприемач“ Цеков плащал по няколко лева или кутия цигари на изоставени от родителите си циганчета да блудства с тях и да ги изнасилва. Той принуждавал децата да се опипват помежду си и ги записвал, а по-късно продавал записите.
Малкият Маргин пък е в неизвестност от януари 2010 г. и се издирва в цял свят с червената бюлетина. В сайта на Интерпол е записано, че той е търсен заради „престъпления, включващи употребата на оръжия, срещу живота и здравето и организирана трансгранична престъпност“. Николай Маринов е дирен и от българските служби заради убийството на радиоводещия Боби Цанков.
Двамата с брат му Красимир Маринов получиха обвинение за подбудителство към убийство. Първоначално Малкия Маргин бе обявен за общонационално издирване, след като не се яви на съдебното заседание за подготовката на три убийства – на Иван Тодоров-Доктора, финансиста Никола Дамянов и ген. Любен Гоцев. В началото на 2012 г. обаче братята бяха оправдани по това обвинение.
Интерпол издирва още един нашенец – Йосиф Йосифов, известен като Йоско Костинбродския. Той е търсен за участие в организирана и транснационална престъпност и кражби, твърди официалната сводка на Интерпол. Сочен е за покровител на Любо Къдравия, който бе арестуван като поръчител на убийството на висш прокурор. И снимките на братя Галеви отскоро красят секцията за издирвани българи. За тях бе известно преди от половин година, че се търсят, но снимките им бяха качени по-късно на официалния сайт.
Всички документи по техния случая бяха окомплектовани, а службите вече действат в мащабна операция по откриването им. Засега обаче конкретни резултати няма. Двамата ще отговарят за ръководене на организирана престъпна група. Пламен Галев и Ангел Христов изчезнаха точно в момента, в който трябваше да влезнат в затвора и да излежат своите присъди от 4 и 5 години. Двамата вероятно се крият в чужбина, но службите не изключват да са „потънали“ и у нас.
54-годишният Красен Петров Тенев пък е осъден от Шуменския съд на 7 години затвор за печатане и разпространение на фалшиви бандероли. За него се твърди, че в момента живее в Кения под името Фьодър Ковал. За Тенев се знае, че е бивш преподавател в Шуменския университет. Напуска обаче висшето училище и основава с Румен Вичков фирмата „Хермес и Хермес“, която се занимава с печатарска дейност. Печатницата върви добре и няколко години прави фишовете на спортния тотализатор. През 2004 г. обаче службите получават информация, че пазарът в руските републики е залят от фалшиви бандероли. Съмненията, че се произвеждат у нас, се потвърждават, а уликите сочат към фирмата на Танев. Започва дело, което завършва с осъдителна присъда. Първоначално тя е 11 г., а по-късно е намалена на 7 г.
Стоимен Стоименов от Русе продължава да се издирва с червена бюлетина от Интерпол. Спецполицаите смятат, че той е част от бандата на наркодилърите Пламен Кунчев-Паци и Симеон Симеонов-Голямото Слънце. Станимир и Паци избягали с фалшиви документи в Южна Африка и оттам поръчали срещу 20 000 лв. убийството на русенския съдия Десислав Любомиров, който издал осъдителните им присъди.
Международните полицаи издирват и двамата поръчители. 41-годишният Красен Маринов от русенското село Сандрово се издирва както в България, така и по света, за да излежи присъда за кражба на коли, от които спечелил над два милиона лева преди деноминацията. За него има издадена европейска заповед за арест заради това, че е бил активен член на местна банда, гепила автомобили на територията на цяла Североизточна България. Разследването установило, че за периода, в който се занимавал с кражби, той е успял да спечели 2 158 803 лв. За известно време Красен Маринов и негов „колега“ са били в ареста, но по-късно ги освободили срещу парична гаранция. Заради „дейността му“ Русенският окръжен съд го наказа с 10 години.
Междувременно Маринов успя да се покрие и до момента няма следа от него. Междувременно Върховният касационен съд намали присъдата на автокрадеца на 5 г. Друг криминално проявен, издирван от международните полицаи, е Иван Подгорски-Володката. Според разследващите той е бил в престъпната група на Емил Чачев-Ембака. В краткото му досие на официалния сайт на Интерпол е записано, че е дирен за кражби. Миналата година в къщата, в която живее бащата на Володката, ченгетата открили канабис. Родителят му се оправдал, че не знае какво е „цветето“.
Снимка на брата на врачанския хазартен бос Валтер Папазки – Георги Културиста, също бе качена едва наскоро на официалния сайт на Интерпол. Двамата Папазки имат присъди като поръчители на убийството на техния конкурент в бизнеса – Валентин Алексиев-Лисицата от Враца. Заради преразпределение на територии в хазарта Валтер е отвлечен от ресторант в София и 3 дни измъчван от конкурента си. Успява да избяга, а Лисицата влиза в затвора заради това. Братята заграбват бизнеса му и го „поръчват“.
На 12 февруари 1996 г. Лисицата е разстрелян с 8 куршума в столицата. Разследването на убийството води до двамата Папазки. Големият брат Валтер си излежава присъдата, но малкият успя да избяга още през 2006, преди още да е започнало делото, и получи задочно 10 години. 15 години той се укрива, но едва сега е пуснат с червена бюлетина от Интерпол. Смята се, че живее в ЮАР. „Не се опитвайте да заловите обекта, който е изключително опасен. Ако имате информация за местонахождението на някой от бегълците, незабавно се свържете с най-близкия офис на институцията или се обадете на националната гореща линия“, предупреждават от Интерпол.
ДОСИЕ:
Двама са заловените от обявените за издирване на страницата на Интерпол, но все още снимките и имената им не са махнати оттам.
Тихомир Георгиев, известен като Тишо Боксьора, бе спипан в Лондон. Миналата година той беше признат за виновен и осъден на 15 г. затвор за убийството на Емил Велинов в Момин проход. Боксьора е сочен сред близките на Златомир Иванов-Златко Баретата. Тихомир Георгиев стана известен и като свидетел срещу братя Маринови – Красимир и Николай (също издирван от Интерпол ). Пред британските власти Боксьора заявил, че не иска да бъде екстрадиран, тъй като в България съществува опасност за живота му.
На 9 май 2012 г. в Дубай бе арестуван и Христофор Аманатидис – Таки, който също бе в листата на международната полиция. Близо половин година след неговото задържане снимката и досието му продължават да стоят на сайта на Интерпол. Той е обвинен, че е ръководил организирана престъпна група.
Спецполицаите работеха по откриването му в ЮАР, както и в Гърция, защото се твърдеше, че живее там под променена самоличност. Таки избяга от България в края на 2008 г. Той получил анонимен есемес, в който се споменавало, че срещу него се готви акция. Според официалната информация соченият за наркобос се е предал в Дубай сам и е бил с фалшив паспорт. България официално поиска екстрадацията му от ОАЕ, но тези дни стана ясно, че това няма да се случи.
Живка Ангелова