От х:

Днес в x:

1/3 от пушачите ограничили или отказали заведенията

Протестът на масите в Хасково

16% от пушачите са спрели да посещават заведения след 1 юни 2012 г. Други 18% пък ходят на заведения по-рядко. Това сочат данни от изследване на НЦИОМ. Депутати предложиха процент от акциза за цигарите да отива в специален фонд.

42% от анкетираните заявяват, че пушат. По-често това са мъже, хора на възраст между 30 и 49 години и роми. 46% от интервюираните твърдят, че никога не са пушили (главно жени и възрастни хора), уточняват социолизите, цитирани от "Фокус".
Проучването на НЦИОМ е проведено между 30 ноември и 6 декември сред 1000 пълнолетни граждани в 86 населени места.

12% се определят като бивши пушачи. 69% от интервюираните пушачи преценяват, че сега пушат точно толкова, колкото и преди влизането в сила на забраната за тютюнопушене на обществени места. 28% посочват, че са намалили цигарите в резултат на забраната. Пушенето ограничават хора на възраст между 50 и 59 години, както и заможните.

Когато са в заведение на закрито, половината от пушачите излизат навън, за да пушат. Други 15% се въздържат да пушат, докато са в заведение. Данните показват, че след 1 юни 2012 г. близо една пета от пушачите (18%) ходят по-рядко в заведения, а други 16% изобщо са спрели да посещават заведения. Столичаните, образованите и хората на средна възраст по-често от останалите спират да ходят в заведения.

Тези данни показват, че имат известни основания твърденията на ресторантьорите и собствениците на заведения за спад в броя на клиентите им, коментират от НЦИОМ.

11% от пушачите признават, че посещават заведения, в които се пуши въпреки забраната. Това твърдят млади жители на големите градове. За 22% от пушачите забраната не е проблем, защото те така или иначе не ходят по заведения. 61% от участвалите в изследването бивши пушачи твърдят, че отказът им от тютюнопушене е в резултат на техен личен избор. Този отговор може да се тълкува и като стремеж за налагане на личния избор над принудата, смятат социолозите.

52% от бившите пушачи изтъкват здравословни причини като основание за отказа си от пушене, а 37% твърдят, че са оставили тютюна поради финансови причини (в този случай става дума за по-възрастни и бедни хора).
За 4% от бившите пушачи самата забрана е причина за отказ от цигарите.
 
Вчера от Българската хотелиерска и ресторантьорска организация (БХРА) обявиха, че подготвят гражданско неподчинение срещу пълната забрана за пушене заради големия спад на оборот, затварянето на заведения и уволнението на персонал.
 
"От 15 декември пускаме пушенето в нашите заведения, вероятно до края на годината, за да се види разликата в оборота, когато спазваме забраната и когато не се съобразяваме с нея, обяви председателят на БХРА Благой Рагин.

Утре предложените от независими депутати промени в Закона за здравето ще бъдат обсъждани в здравната комисия на параламента. В това време от сдружение "България без дим" ще се съберат отвън, за да настояват пълната забрана да остане в сила. Позицията на депутатите от ГЕРБ от комисията е за запазване на забраната.
Депутати, включително от ГЕРБ, от икономическата комисия обаче, имат нагласа за връщане на стария режим - с отделни зали.

Междувременно независимите депутати - Стоян Иванов и Кирил Гумнеров, които внесоха поправките в закона, настояха процент от доходите от акциза на цигарите да отива в специален фонд за борба с тютюнопушенето. Предложението им е в този фонд да постъпват от началото 5%, а впоследствие и 10% от приходите от акцизи върху цигарите. "Говорим за сума от порядъка на до 100 млн. лв. годишно при 5% от акцизите и 200 млн. лв. при 10% от акцизите", обясни Иванов.
Източник: dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини