От х:

Днес в x:

В Джебел не искали работници по хигиенни причини

Тук никога е нямало противопоставяне на християни и мюсюлмани и не вярвам, че ще има, казва имамът Сезгин Мехмедали.В Джебел не искат лагери на работници на своя територия, само че вече не е ясно защо. На територията на общината преминава част от трасето на газопровода България-Гърция,който трябва да реши проблема с енергийната ни зависимост при доставките на газ от Русия. На проведено обществено обсъждане по ОВОС представителите на общината са пожелали да не се предвиждат строителни лагери за персонала, изграждащ обекта. Според присъствали на обсъждането били посочени религиозни причини за това. Това наложило и в заданието за строителните работи да се запише, че временни лагери в община Джебел не трябва да се предвиждат.

Мюсюлмани излизат от молитвения дом в града

Странна амнезия
“Вярно, че помолихме да няма лагери, казва Веска Димитрова, началник на отдел ТСУ в общината. Но вероятно строителите са ни разбрали превратно. В Джебел тя работи от 25 години и идва на срещата след бурен разговор с кмета Бахри Юмер. Тя е била официалният представител на общината при обсъждането на ОВОС. Жената се затруднява да посочи какви точно мотиви е изтъкнала. Вероятно сме имали предвид хигиената. По хигиенни причини. И екологията - да не се наруши на наша територия, опитва си да си спомни Веска Димитрова. Временната амнезия е малко странна, защото общественото обсъждане е проведено на 26 ноември, а оттогава са минали по-малко от двадесет дни. Кметът Бахри Юмер няма време да се срещне с журналисти, но обяснява по телефона: „Това, че не сме искали християни работници не е вярно.“ Според него общината не се противопоставя на проекта за газовата връзка между България и Гърция. Напротив, ние сме помагали и винаги ще помагаме. Това е в интерес на държавата, казва Бахри Юмер. Така обаче и не става ясно защо в Джебел не искат лагери на работници.

 Втвърдяване на електората

„Не се учудвам от това, което се случва. Те просто се правят на по мюсюлмани от турците и арабите. Старите хора при нас са консервативни и те разчитат точно на това, за да ги убедят отново да гласуват за тях.“ Коментарът е на Ервин Хасан, общински съветник от ГЕРБ в Джебел. 32-годишният мъж е работил дълго време в Белгия, опитал се е да направи малък бизнес в Джебел, но се е отказал. Той е един от шестимата съветници, които ГЕРБ успя да спечели в 21-местния общински съвет. До Ервин на приказка са се спрели собственици на заведения в малкото градче, които бързо се изпокриват, щом видят журналисти. „Така е, хората се  притесняват за бизнеса си. Натискът тук е голям“, казва младият турчин. Като пример той дава село Гъбарник, сега присъединено като квартал на село Мишевско. По-голямата част от хората в него на предишните избори са гласували за ГЕРБ. След което уличното осветление било спряно. Заместник-кметът на общината ни обяснява, че лампите били изгорели. Кметът пък казва, че имало повреда по линиите. Ние проверихме на място и се оказа, че там има едно табло, откъдето се пуска и спира осветлението. Дръпнали са шалтера и са спрели тока. Наказват хората, че не гласуват за тях, обяснява Ервин. Според него търсенето на противопоставяне между християни е тактика за втвърдяване на електората. „По-възрастните хора са вярващи и за тях религията е важна. А по време на избори в много от джамиите се прави агитация. Като се съберат хората и им казват: „Поздрави от Ахмед Доган, той иска да сме единни и да не се разделяме.“ Смесват политиката с религията, а целта им е да продължат да управляват в Джебел. За 20 години тук нищо не се променило. Само дето в града стана така, че 4-ма са много богати, а 4000 са в крайна бедност“, разказва Ервин. Според него нещата вече се променят. Анализът на ГЕРБ сочи, че над 85 процента от получените на изборите гласове са на млади хора. Те пътуват в чужбина, работят, връщат се и като виждат какъв е животът там, искат промяна и при нас, твърди Ервин Хасан.
До момента ГЕРБ нямат официална позиция за случая със строителите на газопровода. Народният представител Цвета Караянчева смята, че всеки коментар може да доведе до противопоставяне на българи и турци, а това ще работи само в полза на ДПС.

Имамът Сезгин Мехмедали
Веска Димитрова, началник-отдел ТСУ в община Джебел
Ервин Хасан е един от 6-те общински съветници на ГЕРБ в Джебел.

Без проблеми с християните
Обед е, традиционната молитва в джамията на Джебел е приключила и хората бавно излизат от храма. Тук никога е нямало противопоставяне на християни и мюсюлмани и не вярвам, че ще има, казва имамът Сезгин Мехмедали. В Джебел той е от седем години и половина, завършил е мюсюлманското училище в Момчилград и Ислямския институт. Сезгин разказва, че в родопското градче в момента има около 40 християни. Те поддържат добри отношения с мюсюлманската общност. Църквата в Джебел е строена преди десетилетия. Тогава нямало свободен терен и храмът е изграден върху вакъфски имот с разрешение на джамийското настоятелство. Традицията на добри отношение продължава и до момента. Ние ги каним на тържествената молитва на 19   май, когато е празникът на града. Те пък ни канят на обяд на храмовия си празник - Св. Кирил и Методий. За мюсюлманите поръчват специално меню - без свинско месо. Нямаме никакви проблеми, разказва младият имам.
 А иначе в Джебел е пазарен ден. Центърът е изпълнен със сергии, но повечето минувачи само  спират да погледат и отминават. Безработицата е голяма, пари няма и на хората не им е до политика. Покрай строителството на новия път за прохода Маказа в градчето има 30-ина строителни специалисти и инженери. Наели са квартири при местните турци. И никой не се сеща да е имало проблем с тях.

Източник: http://pressadaily.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини