Изграждането на високоскоростна ж.п. връзка между Франция и Италия под Алпите ще обсъждат днес в Лион президентът Франсоа Оланд и премиерът Марио Монти.
Проектът, който е на стойност 26 млрд. евро, среща съпротива не само сред природозащитниците.
Двамата държавни мъже твърдят, че реализирането на проекта е символ на дневния ред за развитие, който и Париж, и Рим защитават в Брюксел. Привържениците на идеята твърдят, че с реализирането й от употреба ще бъдат извадени милион тежкотоварни камиони, които всеки ден сноват по пътищата между Франция и Италия. И с това ще бъдат намалени емисиите на въглероден диоксид с 3 милиона тона годишно.
Но критиците на проекта гледат на него като на лукс във време, в което във всяка област на стопанския живот в Европа се налагат съкращения на средства, отбелязва БГНЕС, като цитира АФП.
За първи път идеята за проекта беше приета преди 21 г. пак на двустранна среща на високо равнище. Още тогава се говореше много за икономическите преимущества от новата ж.п. магистрала: съкращаване два пъти на времетраенето за пътуване между Лион и Торино; намаляване от 7 на 4 часа пътя Париж-Милано.
Като планирана дата за пускане в експлоатация е посочена 2028 г., но още отсега се допуска разтягането й във времето поради бюджетни съкращения.
Сега съществуващият ж.п. тунел "Мон Сени", който свързва двете страни, е граден през XIX век. Но той е икономически неефективен, тъй като се намира на височина 1500 м. над морското ниво и са необходими по три локомотива за тежкотоварните композиции. Планираният нов, 56-километров тунел, ще бъде на височина 500 м. Около 1/3 от планираните разходи са само за строежа на тунела. Тъй като става дума за трансграничен проект, той може да бъде финансиран и с еврофондове. Но несигурността около бюджет 2014-2020 на ЕС го поставя под въпрос.