От х:

Днес в x:

Майките и ромите са трудовият ни резерв

Застаряващото население и намаляването на работната сила в България ще доведат до сериозен ръст на социалните разходи на държавата с още около 2,3 процента от нивото на БВП, смята Питър Харолд, регионален директор на Световната банка за Централна и Източна Европа и балтийските държави.

Той представи данни за икономиката на ЕС и в частност на България на конференцията "Златният растеж на България". Световната банка смята, че трябва да има задълбочаването на политиките за стимулиране на най-младите и по-възрастните хора активно да участват на пазара на труда, за да бъде постигната 75 процента заетост към 2020 г.

Докато работоспособната сила в по-богатите европейски държави и най-вече в Северна Америка се увеличава, в България тя рязко намалява и се очаква след 50 години да се свие с 45 на сто, са пресметнали в Световната банка.
Изчисленията на банката показват, че за да се поддържат темповете на сближаване на България с останалите членки на Европейския съюз, ще е необходим средногодишен ръст на производителността на труда от порядъка на 5,5 на сто. През последните 10 години производителността на труда у нас расте с темпове 2,5 - 4,0 на сто, а в "Стара Европа" /ЕС - 15/ с 1,5 на сто, посочиха от Световната банка. В последните няколко години производителността на труда в България се повишава и чрез спад в заетостта , тоест - с по-малко заети постигаме по-добри резултати, посочиха от Световната банка.

Според вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, участник в конференцията, основните проблеми пред България са три - на първо място ниските доходи на хората, следвани от демографската криза и енергийната независимост на страната. Той заяви още, че влизането в ЕС е създало големи очаквания за доходите.

Майките, които гледат децата си у дома, също са ресурс, който може да се използва. Държавата е направила изчисления, че ако се построят 120 детски градини в 10-12 града майките ще могат да се върнат на работа по-рано от крайния срок на платеното майчинство, посочи финансовият министър.
От Световната банка информираха, че през 2050 година всеки пети, който излиза на трудовия пазар в България ще е от ромски произход. Държавата може да направи много за да станат тези хора продуктивни, посочиха от банката.
Възрастните хора, които искат да работят след навършване на пенсионна възраст, трябва да получат допълнителни стимули, смята Дянков.

Експертите на Световната банка смятат, че откакто е станала член на Европейския съюз, България е държавата от "Нова Европа", която е постигнала най-бърз темп на сближаване със "Стара Европа" в сравнение с останалите страни от Централна и Източна Европа
Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини