От х:

Днес в x:

Предлагат на чувашите да се наричат българи

Малки чувашки момичета
Група историци в Русия предложи Чувашката република да бъде преименувана и да се нарича Волжка България.

Учените се мотивираха, че това не само ще бъде исторически справедливо, а и туристически изгодно, предаде руската информационна агенция "Федерал Пресс" (fedpress.ru).

Обръщението е адресирано към депутатите и органите на властта. То бе предложено за обществен дебат на кръгла маса в рамките на празненствата във връзка с 20-годишнината от основаването на Чувашкия национален конгрес.

Инициаторите на проекта изтъкнаха, че тази идея отдавна се е обсъждала в научните среди, но сега за пръв път излиза под формата на писмено обръщение към властите.

Авторите на идеята са историци от междурегионалния фонд "Волжка България" начело с неговия директор Генадий Тафаев. Те били подтикнати към тази стъпка заради "плачевното състояние" на чувашката история и език и най-вече поради "стопяването" на чувашкия народ в рамките на Руската федерация.

За 8 години броят на чувашите в Руската федерация е намалял с 200 хиляди, а за последните 25 години - с 410 хиляди души. Това се дължало според учените на липсата на историческо самосъзнание на народа. Затова специалистите държали да се върнат към неговите исторически корени.
Те напомниха, че още през 20-те години на миналия век местната интелигенция инициирала възстановяването на названието Чувашка АССР - България. Но тогава авторите на този проект са попаднали под ударите на сталинските репресии.

Според учените от фонда "Волжка България" е време да бъде поставена отново на дневен ред промяната на името на Чувашката република. Възстановяването на историческото й име ще повиши статуса на региона, престижа на чувашкия език и култура и ще укрепи националното самосъзнание на местните жители.

Но обръщението има и своите противници. Според някои специалисти регионалният "рибрендинг" е най-вероятно да не постигне патриотическите си цели и да доведе до икономически загуби.

А и много чуваши може би няма да приемат да бъдат наричани българи, пише агенцията.

Република Чувашия е част от Руската федерация и е разположена в източната част на Руската равнина, в по-голямата си част на десния бряг на река Волга. Столица на републиката е град Чебоксари. В Руската федерация живеят около 1,7 млн. чуваши (според преброяването през 2002 г.); около 890 хиляди от тях живеят в Чувашия и съставляват 67% от населението на републиката.  Чувашкият език е единственият жив представител на огурските тюркски езици, към които е принадлежал и старобългарският. Основното вероизповедание в републиката е православното християнство с елементи от езически вярвания. Малка част от чувашите са мюсюлмани.
Според историята на Алуанк Мовсес Каланкатуаци, савирите (спорно отъждествявани от някои с чувашите) се покръстват през 685 година в град Варачан (съвременното село Уллубии в Ленински район на Дагестан). След дълги войни с арабите и най-вече след разгрома на арабите савирите се преместват на север към Волжка България през 737 г. Там те се смесват с местни финоезични племена. След приемането на исляма във Волжка България през 922 г. савирският княз Вырăг оглавява процеса на отделяне на савирите-християни от българите-мюсюлмани. През 1236 година чувашите попадат под властта на монголските орди, а по-късно под властта на Казанското ханство. След XV-XVI в. чувашите вече се споменават като отделен народ в състава на Казанското ханство. През 1551 година преминават под властта на Московската държава.

Според чувашкия езиковед В. Егоров чувашите се формират в процеса на тюркизация на местни фински племена (марийци). Това се потвърждава и от голямата близост в културата и традициите между чуваши и марийци, както и от антропологически изследвания. Съвременните генетически изследвания показват значителния дял (около 28%) на хаплогрупа N (сочеща угро-фински произход) сред чувашите.

 

Източник: vesti.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини