От х:

Днес в x:

Калий: искрата на живота

И дефицитът на калий, и предозирането му са опасни за здравето и дори за живота ни.


Калият е жизнено важен за човека минерал, който се използва от всяка клетка, тъкан и орган в тялото ни. Той е особено критичен за здравето на сърдечния мускул, който поддържа биенето на сърцето. Основният източник на калий е храната. Приемането на хранителни добавки с този минерал може да е необходимо, ако нивото на калий в организма е твърде ниско, но пък такъв прием може да е опасен, ако не е необходим.

Калият е и електролит, необходим за провеждането на енергията в тялото. Този процес е необходим, за да могат мускулите ни да се съкращават, а нервните импулси, храносмилането и сърдечната дейност да протичат правилно.

Храни, богати на калий

Повечето плодове и зеленчуци са най-добрият възможен хранителен източник на калий. Най-богати на минерала са картофите, бананите, сушените сини сливи, стафидите. Други добри варианти са доматите, портокалите, спанака, артишока, слънчогледовите семки, бадемите, зелените листни зеленчуци, зърнените култури и тиквите, както и прясното и киселото мляко. Червеното и пилешкото месо също могат да ни осигурят известна доза калий.

Препоръчва се да приемаме по около 4700 мг калий всеки ден, за да функционира тялото ни оптимално.

Повечето хора консумират достатъчно калий с храната и лесно достигат тази препоръчителна доза. Приемът на твърде много или твърде малко калий обаче може да има неблагоприятни последици за организма.

Дефицит на калий

Дефицитът на калий в следствие на недостатъчен прием с храната е рядко срещан. По-често причината за недостига му следва да се търси в отделянето му от организма – например при обилно повръщане или диария, злоупотреба с лаксативи, прекомерна употреба на диуретици, анорексия, злоупотреба с алкохол.

Симптомите на дефицит на калий включват мускулна слабост, умора, мускулни спазми, гастроинтестинални разстройства, коремна болка и неестествен сърдечен ритъм. Тежкият дефицит на калий може да е фатален, ако не се реагира бързо. Недостигът на калий в организма се нарича хипокалиемия.

Токсичност на калия

Хиперкалиемията е състояние, причинено от наличието на твърде много калий в организма. Само в редки случаи се причинява от прекомерен прием на минерала чрез храната. Проблемът възниква, когато бъбреците не са в състояние да преработват и изхвърлят токсичните нива на калия достатъчно бързо.

По-често състоянието се причинява от хранителни добавки, приемани от хора с дефицит на калий. Може да възникне и в следствие на някои бъбречни заболявания. Симптомите на натравяне причиняват и нередовен сърдечен ритъм, който може да е фатален, ако не му се обърне веднага необходимото внимание.

Хранителни добавки с калий могат да се намерят във всяка аптека, но не се препоръчва да се използват освен под стриктното наблюдение на медицинско лице.

Калият помага и за понижаването на кръвното налягане. Понякога се предписва от лекарите в индивидуално изчислени дози и под стриктно наблюдение на човека с високо кръвно налягане.

Калият помага за балансирането на нивата на течностите в тялото като регулира количеството натрий, изхвърляно от бъбреците. Нивото на минерала в кръвта може да се установи като се вземат кръвни проби. Дори малки промени в това ниво могат да имат последствия върху здравето. То трябва да се следи стриктно при хората с бъбречни заболявания, високо кръвно и сърдечни проблеми.

Калият е жизнено важен минерал, без който функционирането на организма ни е невъзможно. Границата между нормата и недостига или дефицита е много тънка, като отклоненията в коя и да е посока могат да доведат до сериозни последици за здравето. Повечето хора няма защо да се притесняват за нивото на калий в организма си, тъй като в общия случай минералът се набавя без проблем чрез храната, но неговата важност за всеки жив организъм е станал причина да бъде наричан „искрата на живота”.

 
Източник: zdrave.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини