От х:

Днес в x:

Питагоровата теорема - в шести, а не в девети клас

Така начертано, доказателството не би трябвало да затрудни никого

Питагоровата теорема да се изучава в шести, а не в девети клас, предвиждат проектите на новите програми по математика, съобщи при представянето им зам.-министърът на образованието, младежта и науката Милена Дамянова. Тя мотивира промените, че в другите европейски страни Питагоровата теорема не се учи в девети клас и нашите ученици се затрудняват със задачите с нея, когато участват в международното изследване PISA, предаде БТА.


В шести клас теоремата ще се използва като илюстрация на действия със степени, без доказателства и единствено като умение за работа с формули, обясниха експерти.

Новите програми ще са доста по-олекотени, като в тях до 60% ще са новите знания и умения, а в някои от класовете те ще са около 51-52 процента, обясни Дамянова. Останалите около 40 процента в учебните програми ще са за упражнения и този акцент ще присъства във всички нови учебни програми по различните предмети, уточни тя.

Предвижда се преструктуриране на учебното съдържание за първи и втори клас по математика, чрез включването на темата "Числата 10, 20, 30, ... 100. Събиране и изваждане с тях" в първи вместо във втори клас, за да има повече часове за упражнения с таблицата за умножение и деление във втори клас. В новите учебни програми по математика от първи до четвърти клас се предвижда геометричните знания да се интегрират в аритметичните знания, които ще са и водещи. Заложено е учениците да работят целенасочено с таблици, с диаграми и схеми.

От пети до седми клас отпада изучаването на параметричните уравнения и неравенства в цялостния курс на обучение по предмета в задължителната подготовка. Между пети и седми клас отпада също и темата за свойствата на трапеца.

Новите учебни програми ще влязат в училище с новия Закон за предучилищното и училищното образование, който сега се обсъжда в парламентарната образователна комисия, обяви зам.-министър Дамянова.
По тях ще бъдат написани и новите учебници, като най-реалистичният срок е първите от тях да са готови за учебната 2014/2015 година - за първи, пети и осми клас.

Ние постоянно въвеждаме корекции в учебниците. Там, където има текстове, несъвместими със системата за образованието, ги премахваме, заяви по-рано днес пред БНР министърът на образованието Сергей Игнатов. Нашето желание е да се направят по-качествени учебните планове с участието на повече учители, обясни той.

Според него все още няма драма с недостиг на учители.
"Имаме прогнози, че броят на учителите ще намалее с 3-4 хиляди, но аз съм оптимист, че студентите, които ще излязат от университетите, ще попълнят тези бройки. В системата на народната просвета имаме над 732 000 ученици, разликата тази година няма да е голяма с предишни години. Броят на тези, които са отпаднали по различни причини е 2400 ученици. На фона на близо 732 000 ученици това е много малък проблем. Ние се стараем да намалим броя на отпадналите", каза Игнатов.

За проблема с неграмотността той коментира, че се вземат мерки. С промяната на учебните програми ние ще имаме по-добри резултати. Взехме решение да повишим изискванията за държавните и зрелостните изпити, посочи министърът.
Той обаче похвали висшето образование. "Висшето образование никога не е било на по-високо ниво", каза Сергей Игнатов.

Тоалетните в училищата

Информацията за 118 училища в България, които нямат готовност да започнат учебната година заради неспазване на предписания на държавния здравен контрол, хвана малко неподготвен министъра по-късно на парламентарния контрол, предаде БГНЕС. Подготвяхме съвместна проверка със здравните служби по мое искане - с акцент върху хигиената в училище и при санитарните възли. Аз се договорих също със здравния министър да направим една такава акция, защото част от цивилизоваността на 21 в. е хигиената в училищата, посочи той.

По думите му училищата в България заедно с детските градини са 4800 и е напълно естествено да има случаи, като в Съединение, в училището да няма тоалетна от 1983 г. и децата пресичат улицата, за да извършат нуждите си там, сред полето. Водим ежедневна борба с това, обясни министърът.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини